אודות

הומו קומבוסטאנס הוא הבלוג של דני רבינוביץ שעוסק בהתחממות הגלובאלית וההשלכות שלה על כולנו – בני האדם באשר הם. הבלוג נולד מתערובת של דאגה עמוקה, זעם וחזון.

דאגה כי שינוי האקלים שמתחולל סביבנו מציב בפני המין האנושי איומים אקוטיים בסדרי גודל שלא נודעו מעולם. רעב וצמא, הצפות וסופות, עוני מחפיר ומחלות, הגירה כפויה של מיליוני פליטים סביבתיים – כל אלה אינם עוד תרחיש ממציאות מקבילה או מדע בדיוני עתידי. הם המרכיבים של מה שטוני בלייר, ביל קלינטון, דזמונד טוטו ורבים אחרים כינו לאחרונה האיום מספר אחד על שלום העולם במאה ה 21.

זעם על הטמטום ותאוות הבצע שיצרו את המשבר הזה ומעכבים כעת את הפעולה הגלובלית הנדרשת לפתרונו. הצורה שבה ביזבזנו במאה ה 20 ובתחילת המאה ה 21 כמויות עתק של מים, מזון, אנרגיה ומינרלים, ואי השיויון הפושע בין ובתוך עמים שנלווה לבזבוז הזה, ייראו מן הסתם למי שילמד אותם בעתיד ככרוניקה הזויה של קוצר ראות ועיוורון. דמדומי ציוויליזציה שלא תפסה בעוד מועד לאן היא מוליכה את עצמה.

חזון כי אף פעם לא מאוחר מדי. מרחב הפעולה שבין הכחשה של משבר האקלים – המצב שבו היתה רוב אוכלוסית העולם עד לאחרונה – לבין הייאוש מהיקפיו ומאפיו חובק הכל , עדיין מאפשר כמה דברים.

הומו סאפיינס קומבוסטאנס ('האדם ההוגה השורף') הוא השם החדש שאני מציע לתת למין האנושי בן זמננו.

הבלוג יביא מאמרים ופרקים מספרים (ותגובות עליהם), תמונות, קטעי וידיאו, מידע (ופרשנות עליהם), לינקים וקישורים לבלוגים ואתרים ורשתות שענינם משבר האקלים והתתמודדות מולו. השפות – עברית ואנגלית. הדגש – ישראל והמזרח התיכון – אזור שרוב האוכלוסיות שחיות בו תרמו יחסית מעט להיווצרות הבעיה אבל עומדות לשלם מחיר יקר בגלל תוצאותיה. הפרספקטיבה תמיד גלובלית, כולל ההשלכות הצפויות מן המשבר על מהלך האבולוציה האנושית.

אני יליד חיפה (1954). פרופסור בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת ת"א, מלמד גם באוניברסיטה של מרכז אירופה בבודפשט (CEU). מאז 2006 מכהן כסגן יו"ר 'גרינפיס' בבריטניה. חבר הנהלת בי"ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת ת"א ויו"ר האגודה לצדק סביבתי בישראל. בעברי הרחוק עבדתי בחברה להגנת הטבע, כאיש צוות בבי"ס שדה 'צוקי דוד' בסנטה קתרינה. כיהנתי כיו"ר האגודה האנתרופולוגית הישראלית, כיו"ר 'חיים וסביבה' (ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל) ובארגוני חברה אזרחית נוספים. רשימה של פרסומים (וטקסטים מלאים של חלק ממאמרי המדעיים) ניתן לראות ולהוריד (בפורמט pdf) מכאן.

ומשהו על דברים שעשיתי בתקשורת ובנושא סביבה בכלל אפשר לראות בסרטון הזה, שהכין יובל שור עבור מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית לרגל זכייתי בפרס פראט על תרומה מיוחדת לתקשורת בנושא סביבה במאי 2011


תודות

תודה לעידו נוי – צורף, מעצב, תכשיטן ואומן מיניאטורות – אשר יצר וצילם את "דוד השמש" המופיע בתמונת הכותרת של הבלוג וכן על כריכת ספרי "הנה זה בא". עידו נוי, "דוד שמש", 2009, מימדים: 4x4x4 ס"מ, עשוי נחושת

דני רבינוביץ

%d בלוגרים אהבו את זה: