ועידת האקלים בקנקון – הישורת האחרונה

ביום ששי, היום האחרון לפני יום הנעילה המתוכנן של ועידת האקלם קנקון, עבר מרכז הכובד לדיונים בדלתיים סגורות בקבוצות שרים קטנות. העבודה היתה קדחתנית, ובשלב מסויים היתה תקווה שכבר בששי אחה"צ (שעון קנקון) תובא הצעת החלטה למליאה. אבל המועד הזה נדחה. במקום זה פורסם בשלוש אחה"צ (11 בלילה שבין ששי לשבת על פי שעון ישראל) טקסט חדש שבכוונת השרים להביא להחלטה במליאת הועידה בשבת ב 8 בבוקר (4 אחה"צ שעון ישראל).

מהדיווחים – הנה אחד באתר של הגרדיאן הלונדוני לקראת חצות (שעון ישראל) ביום ששי- וכאן הניוזלטר היומי 'אקו' של קואליצית האקלים CAN – עולה שהטקסט על קיוטו מתקדם בכיוון הנכון. יש בו איזכור חשוב של הפער העצום הקיים בין מחוייבויות צימצום הפליטות שנתנו המדינות העשירות בפרוטוקול קיוטו לבין כמות פליטה שתבטיח שהטמפרטורה העולמית הממוצעת לא תעלה ביותר מ 2 מעלות: ההבדל הוא ג'יגאטון – כלומר מיליארד טון CO2 בכל שנה. הטקסט כולל גם התחייבות של המדינות המתועשות להפחית פליטות ברמה שמתבקשת מדו"חות הפאנל המדעי על שינוי אקלים, כלומר בין 25 ל 40 אחוז מרמת הפליטות שלהן ב 1990, עד 2020. טקסטים נוספים מקבוצות השרים שעוסקות בפרוטוקול קיוטו ומאלו שעוסקות בשיתוף פעולה ארוך טווח מעבר לקיוטו צפויות ב 8 בערב שעון קנקון (6 בשבת בבוקר שעון ישראל).

השאלה הגדולה היא האם אפשר יהיה להתכנס להסכמה כוללת עד  המליאה המסכמת בשבת בבוקר שעון קנקון. זה כלל לא מובטח, במיוחד כשרוסיה הצטרפה ביום חמישי להתנגדות הנחרצת של יפן להארכת פרוטוקול קיוטו לתקופה נוספת. אם זו עמדה אמיתית, ולא רק קלף מיקוח, הצלחת הועידה בסכנה של ממש. וקיימת כמובן בעית התחולה המשפטית של ההתחייבויות. הודו וסין הודיעו שהן מוכנות לשקול שהתחייבויותיהן במסגרת פרוטקול קיוטו ב' יהיו מחייבות משפטית – וזה ריכוך בעמדתן. אם זה יהיה, ארה"ב תישאר כמתנגדת עיקרית לרעיון הזה, וכמחבלת רצינית ביכולת להגיע להסכמה.

הלילה עוד ארוך, ודי ברור שהצירים ייצאו מקנקון עם נוסח מוסכם כשלהו. השאלה היא האם בדרך להסכמה כזו הם ייאלצו להתפשר על נוסח כללי, מסורס ומעורפל כמו בקופנהאגן, או שהפעם הסיכום יהיה שאפתני ורציני יותר.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: