ועידת האקלים בקנקון – סיכום היום הראשון

על רקע דו"ח חדש של המשרד המטאורולוגי הבריטי על כך שקצב ההתחממות בעשורים הבאים עלול להיות מהיר ורצחני יותר מששיערנו, עם עליה של עד 3.5 מעלות צלסיוס בממוצע הטמפרטורה העולמי, נפתחה אתמול בקנקון הועידה ה 16 של אמנת האקלים  של האו"ם. הדיווח המדאיג מצטרף להערכה רחבה על הקושי שבהשגת הסכם גלובלי שיהיה הוגן, שאפתני ומחייב. אין פלא שראשי מדינות, שעשרות מהם, כולל מנהיגי המעצמות הגדולות, הגעו לועידה הקודמת בקופנהאגן, מתבטאים עם תחילת הועידה בקבקון בנימוס מרוחק ומתחמקים מלהגיע. ראש ממשלת בריטניה דיויד קמרון למשל, פרסם ערב הועידה מאמר נרגש על האקלים, אבל הוסיף שהוא 'יהיה זמין בלונדון' אך לא יגיע לקנקון. על אובמה אפשר רק לחלום. נראה שהאטמוספירה תצטרך לכות לקדנציה שניה שלו בית הלבן כדי לראות ממנו את הנחישות האקלימית שהוא הראה לקראת ובמהלך הועידה בקופנהאגן.

קרן אור קטנה נשלחה עם תחילת הועידה דווקא מסין, שכזכור חלפה ב 2010 על פני ארה"ב והתייצבה בראש הרשימה המפוקפקת של המדינות בפליטת גזי חממה. שיי ז'נואה, השר הסיני האחראי על ניהול המשא ומתן בנושא האקלים מטעם סין, אמר לסוכנות הידיעות של סין שסין 'מוכנה לרכך את הקו' בנושא השקיפות. נושא המעקב הבינלאומי אחרי הפליטות וצמצומן היה כזכור סלע מחלקות משמעותי בקופנהאגן. ז'נואה אמנם לא הסתמש במושג 'פיקוח בינלאומי', ולא הביע נכונות פומבית לפתוח את שערי סין למעקב בינלאומי על רמת הפליטות, אבל אמר שלסין יש אינטרס שהעולם יידע מה היא באמת עושה.

פתיחת הועידה הבליטה את הנוכחות הדומיננטית של נשים בתחום האקלים. נשיאות הועידה, שניתנת באפן מסורתי למדינה המארחת, מוחזקת בידי שרת החוץ של מכסיקו, פטריציה אספינוזה. יו"ר אמנת האקלים של האו"ם, שהוא הגוף שמארגן ומנהל את הועידה, היא קריסטיאנה פיגאורס. בראש קבוצת העבודה אד-הוק לשיתוף פעולה ארוך טווח במסגרת האמנה עומדת מרגרט מוקהאננה סאנגארווה מזימבבוואה, סגניתה היא פקידה בכירה ממקדוניה, ועוד.

נשיא מכסיקו קלדרון קרא לצירי הועידה לעשות ככל יכולתם כד להגיע להסכם, שכן התחממות כדור הארץ 'כבר מורגשת', במכסיקו ובעולם כולו. נאומו, וגם דבריה של שרת החוץ אספינוזה,  שיקף את הרצון העז של מכסיקו שהועידה תצליח, והיה ניסיון להפיח אופטימיות בועידה שנקודת הפתיחה שלה נמוכה. יו"ר אמנת האקלים פיגאורס, שזו היא הועידה הראשונה בניהולה, דימתה את האמנה ל'שטיח קיר ססגוני', שיש למלא בו חללים כדי שיהיה אפקטיבי, ואז מנתה את האתגרים שניצבים בפני הועידה בשני המסלולים שלה – מסלול קיוטו והמסלול המכונה 'שיתוף הפעולה ארוך הטווח במסגרת האמנה'. מסלול קיוטו הוא למעשה ניסיון להתאים את פרוטוקול קיוטו למצב הנוכחי, לעדכנו ולהרחיב את תוקפו למספר שנים נוספות אחרי 2010. פיגוארס קבעה שהאתגרים כאן הם שלושה: לוודא שאין תקופת פער אחרי 2012, כלומר שההמשכיות היא ישירה, לגייס את התמיכה שבקופנהאגן הסכימו המדינות המתועשות  לתת למדינות העניות יותר בכל הקשור להסתגלות, ולשלוח סימן ברור מקנקון שגם הסקטור הפרטי ישתתף במאמץ לצמצם פליטות ולהיאבק במשבר האקלים.

 

במה שקשור לשיתוף הפעולה ארוך הטווח, קבעה פיגוארס, יש להגיע להגדרה פורמאלית מחייבת ליעדי צמצום הפליטות שכ 80 מדינות (כולל ישראל) כבר הצהירו עליהן בתחילת 2010, לדאוג שהצמצום קורה בפועל ולאכוף אותו בשקיפות ובפיקוח אפקטיבי. שנית, יש לבנות באפן מעשי את קרן ההסתגלות הבינלאומית, דרכי גיוס הכסף אליה והפיקוח על מה שנעשה בכסף. שלישית, יש לבצר את ההוגנות של כל מאמצי הצמצום ארוכי הטווח.

פגישת העובדה הראשונה של קבוצת העבודה אד-הוק לשיתוף פעולה ארוך טווח (AWK-LCA) התחילה עם הצהרת כוונות שאפתנית של היושבת ראש, שבו היא מצהירה על כוונתה להגיש למליאת הועידה במהלך השבוע הבא מסמך מקיף שיעסוק בכל סוגיות הליבה של הסכם אקלים גלובלי. הויכוח שכוונתה עוררה מבהיר שמה שנמצא על הפרק אינו רק הסכם כזה או אחר, אלא היכולת של אמנת האקלים של האו"ם להיות המסגרת שבה אכן יקודם המאבק במשבר האקלים. כשלון נוסף כמו בקופנהאגן עלול לסתום את הגולל על מסלול האו"ם, ולהפנות את הקהילה הבינלאומית לדרכים אחרות, מסורבלות פחות, לנקיטת פעולה.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: