ראשי > התחממות גלובלית, התחממות כדור הארץ, משבר האקלים, שינוי אקלים > התחממות גלובלית והקמפוס: איזו אוניברסיטה הכי קולית?

התחממות גלובלית והקמפוס: איזו אוניברסיטה הכי קולית?

מאת מרב כץ-קמחי

בגיליון הסתיו של הדו-ירחון של ארגון הסיירה קלאב, הארגון הסביבתי האמריקאי הגדול ביותר, פורסמו תוצאות סקר מקיף שנערך בקמפוסים אקדמיים בארצות הברית. מטרת הסקר היתה לקבוע מיהו הקמפוס הירוק ביותר בקרב 162 הקמפוסים שבחרו ליטול בו חלק – מבין 900 הקמפוסים שאליהם נשלח השאלון – וזאת על סמך שאלון מקיף בן 11 עמודים.

כדי לכמת ולהעריך את מידת המחויבות של הקמפוס לקיימות (sustainability) חולק השאלון לעשר קטיגוריות: אספקת מקורות אנרגיה, יעילות, מזון, אקדמיה, רכש, תחבורה, אדמיניסטרציה, טיפול בפסולת, השקעות כספיות ויוזמות אחרות. כל קטיגוריה כללה כמה שאלות משנה כשהתשובות עליהן זיכו את המשיבים בניקוד משתנה, בהתאם למפתח שקבעו מומחי הסיירה קלאב. הקמפוס שצבר את מספר הנקודות הגבוה ביותר הוכרז כקמפוס הקוּלי והירוק ביותר.

כידוע, סקטור האנרגיה הקונוונציונלית נחשב לסקטור התעשייתי הפולטני ביותר והוא מרכז את עיקר תשומת הלב במאבקם של ארגוני הסביבה. בקטיגוריה החשובה ביותר של "אספקת מקורות אנרגיה" נתבקשו המשיבים לפרט את המקורות לייצור החשמל שמזין את הקמפוס שלהם (בארצות הברית נוהגות יצרניות האנרגיה לספק מידע זה לצרכנים). ניקוד גבוה ניתן לקמפוסים שהחשמל המגיע אליהם מיוצר ממקורות מתחדשים כמו שמש, רוח, מים וביו-מסה. ניקוד גבוה ניתן גם לקמפוסים שמשתמשים בחשמל ממקורות מתחדשים למיזוג (חימום וקירור) המבנים בתחומם שכן מיזוג מבנים הוא צרכן אדיר של אנרגיה.

בקטיגוריית ה"יעילות" קיבלו ניקוד גבוה קמפוסים שעושים שימוש במים ממחוזרים להשקייה, כאלו שהתקינו מתקנים שונים לחיסכון בחשמל כמו נורות חסכוניות או חיישנים המכבים תאורה בחדרים שאין בהם פעילות וכאלו שיש בהם תכניות מקיפות לבנייה מבודדת.

ניקוד גבוה בקטיגוריית "מזון" ניתן לקמפוסים שאחוז ניכר מן הארוחות המוגשות בהם מורכבות ממזון אורגני, צמחוני, טבעוני, כזה המוכן מחומרי גלם הגדלים בסביבה הקרובה לקמפוס, או כזה המאושר על ידי ארגונים המקדמים קיימות בתחום צרכנות המזון (למשל, האקווריום של מונטריי בקליפורניה המפיץ מדריכים אזוריים לצריכת דגים בת-קיימא).

בקטיגוריית "אקדמיה" זכו לניקוד גבוה קמפוסים המציעים התמחות או, לכל הפחות, שיעורים בתחום ירוק כמו לימודי סביבה או חקלאות בת-קיימא, כאלו שמרציהם עוסקים בתחום וזכו להכרה ממסדית על עיסוקם, או כאלו שלימודי הסביבה הוטמעו באחוז גבוה מן המחלקות שלהם (באוניברסיטת סנטה קלרה בעמק הסיליקון, למשל, לימודי סביבה הם חלק מתכנית הלימודים בכל המחלקות, כולל במחלקות הפחות צפויות של מדעי הרוח).

בקטיגוריית "רכש" קיבלו מספר גבוה של נקודות קמפוסים הרוכשים את מוצריהם מיצרנים מאושרים המחויבים לקיימות למשל מיצרנים העושים שימוש בנייר ממוחזר, מכאלו הממעטים בחומרי אריזה ומכאלו העומדים בסטנדרטים של קיימות בתחום האלקטרוניקה.

קמפוסים המקדמים שימוש בתחבורה ציבורית ובאופניים בקרב סטודנטים ועובדים זכו לניקוד גבוה בקטיגוריית ה"תחבורה".

קמפוסים המקדמים תכניות מחזור מקיפות בדמותם של פחי מחזור לחומרים שונים, כאלו המפנים רק כמות קטנה של פסולת למטמנות אזוריות או כאלו שהציבו לעצמם יעד שאפתני של zero waste, כאלו שהנהיגו תכניות להכנת קומפוסט מפסולת אורגנית וכאלו המקיימים מערכת לאיסוף תרומות של מוצרים משומשים כמו בגדים או מוצרי צריכה ביתיים, זכו אף הם לניקוד גבוה.

בקטיגוריית "אדמיניסטרציה" זכו לניקוד גבוה קמפוסים המעסיקים במשרה מלאה אדמיניסטרטורים המקדמים תכניות ירוקות כוללניות בקמפוס, כאלו שיש להם תכניות מחייבות ומקיפות לצמצום פליטות במטרה להילחם בהתחממות וכאלו שכבר עשו הערכת פליטות מקיפה בתחום הקמפוס שלהם.

בקטיגוריית "השקעות" קיבלו מספר נקודות גבוה קמפוסים המשקיעים את כספם בתחומים המקדמים את הסביבה.

לבסוף, בקטיגוריית "יוזמות אחרות" קיבלו ניקוד גבוה קמפוסים שקידמו יוזמות ירוקות אחרות או שנטלו חלק במיזמים ירוקים באזורם או במדינתם, כמו למשל שימוש מקיף בחומרי ניקיון ידידותיים לסביבה, שימור הסביבה הטבעית הסמוכה לקמפוס או צמצום תכניות הפיתוח והבינוי.

והזוכה? Green Mountain College ממדינת ורמונט זכה לניקוד הגבוה ביותר של 88.6 והוכרז כקמפוס הירוק ביותר של הסקר. הקמפוס מקבל חשמל המיוצר מביו-מסה וממתאן שמקורו ברפתות ומתכנן להיות הקמפוס הניטרלי מבחינת פחמן (carbon neutral)  בשנה הבאה. ניטרליות פחמן מושגת כשכמות הפחמן הנפלט משתווה לכמות הפחמן הנאגר. במקום השני זכה Dickinson College ממדינת פניסלווניה עם ניקוד של  86.1 . בקולג' מונהגים לימודים קיימות בכל המחלקות ולו חנות המפיקה ביו-דיזל. במקום השלישי זכה Evergreen state College ממדינת וושינגטון העושה שימוש נרחב בחשמל ממקורות מתחדשים.

בספרן תארים משמעותיים טוענות אן רפפורט ושרה קרייטון כי קמפוסים אקדמיים מצויים בעמדה ייחודית להוביל את המאבק בהתחממות הגלובלית. כקהילות עם אוטונומיה ניהולית השולטות על תחום בנוי גדול, הם יכולים להתארגן ולקדם פעילות אפקטיבית מגוונת בתחומם; כמרכזי מחקר הם יכולים לחנך דורות של סטודנטים ולהפנות תשומת לב מחקרית לנושאים הקשורים בהתחממות ובצריכת אנרגיה. הקמפוסים הירוקים שנבחרו במשאל הסיירה קלאב מוכיחים כי קידום המאבק בהתחממות ונטילת אחריות אקדמית וציבורית הם בגדר האפשר!

ד"ר מרב כץ-קמחי היא ידידת הומו קומבוסטנס באוניברסיטת ברקלי

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: