ראשי > התחממות גלובלית, ייצוגים תרבותיים, משבר האקלים, משבר האקלים ומזון > פוסט-בשרנות ליום העצמאות: עירית סן פרנציסקו הולכת על שני צמחוני

פוסט-בשרנות ליום העצמאות: עירית סן פרנציסקו הולכת על שני צמחוני

יום העצמאות נפל השנה ביום שלישי, אז הדברים המובאים כאן אינם מחייבים הפעם פעולה דרסטית. יחד עם זאת, עוד אתם מתמסרים לעשן המנגלים ולריחות הבשר החרוך היום, כדאי שתשימו לב להתפתחות מעניינת מסן פרנציסקו בתחום החצימחונות (צמחונות חלקית מטעמים סביבתיים). מי שהפנה את תשומת לבי לסיפור הזה, שעשוי להכריח אתכם להכריע ביום העצמאות הבא בין בשר לפלפלים קלויים במנגל, כלומר בין סביבתנות לעצמאותנות, הוא  חגי כהן מיזמת 'שני צמחוני' בישראל.

הסיפור מתחיל מזה שמועצת העיר של סן פרנציסקו קיבלה בשנים האחרונות החלטות שמטרתן קידום התזונה הבריאה של תושבי העיר. ההחלטות היו כלליות, ועד לאחרונה לא פירטו מהי תזונה בריאה. זה השתנה ב 6 באפריל השנה, כשחברת המועצה סופי מקסוול העלתה הצעת החלטה שמטרתה עידוד הפחתת צריכת מוצרים מן החי, וזו התקבלה בידי המועצה פה אחד. הנה תרגום נוסח ההחלטה (תרגום של חגי, עם עריכות ותוספות שלי):

'החלטה המכריזה על כל יום שני כיום צמחוני, לצורך עידוד כל מסעדה, חנות מזון ובית ספר להציע מגוון של אפשרויות מבוססות צמחים כדי לשפר את בריאותם של תושבי סן פרנציסקו.
הואיל ותזונה על בסיס צמחי היא 'תזונה ירוקה' של ממש, שמפחיתה את הבעיות האקולוגיות החמורות שקשורות בייצור חיות משק;
והואיל ודו"ח מ-2009 של יועצים סביבתיים של הבנק העולמי, גודלנד ואנהנג, שנקרא 'חיות משק ושינוי האקלים', מגלה שחיות במשקים ומוצרי-הלוואי שלהן אחראים לכל הפחות ל-32.6 מיליארד טונות של פחמן דו-חמצני בשנה, או 51 אחוזים מכלל הפליטות השנתיות של גזי חממה בעולם. גודלנד ואנהנג הסיקו שהחלפת מוצרים מן החי במוצרי סויה וחלופות אחרות תהיה האסטרטגיה הטובה ביותר לשנות את מגמת שינוי האקלים;
והואיל וממצאי 'ארגון המזון והחקלאות של האומות המאוחדות' הביאו את רג'נדרה פצ'אורי, ראש 'הפאנל הבין-ממשלתי לעניין שינוי האקלים', שזכה בפרס נובל לשלום, להמליץ שיחידים יפחיתו את ההשפעה הפחמנית האישית שלהם על-ידי הפחתת צריכת הבשר שלהם;
והואיל ותזונה המבוססת על צמחים תומכת ברפואה מונעת ועשויה להפחית את ההוצאות הרפואיות של יחידים ושל מערכת הבריאות;
והואיל וביולי 2009, גנט, בלגיה, הכירה בקשר שבין תזונה לבין שינוי אקלים על-ידי ייסוד יום צמחוני בכל שבוע במשך השנה;
והואיל ובאפריל 2009 העיר טאקומה פארק, מרילנד, אימצה הצהרה מאת ראש העיר המכריזה על השבוע שבין 24 ל 30 באפריל כ'שבוע הצמחוני של טאקומה פארק,' במטרה לעודד אזרחים לבחור מזונות צמחוניים בתור דרך להגן על הפלנטה, על בריאותם ועל בעלי-חיים;
והואיל ובפברואר 2009, במסגרת 'תוכנית סינסינאטי הירוקה' המליץ 'כוח המשימה העירוני בעניין מזון' של העיר לתושבים להחליף חלק מהבשר שבתפריט שלהם בפירות ובירקות טריים;
והואיל ו'ארגון התזונה האמריקאי' מכיר בכך שצריכת בשר מופחתת מקטינה את הסיכון לבעיות בריאות שונות, בהצהירו כי "נתונים מדעיים מצביעים על מתאם חיובי בין תזונה צמחונית לבין סיכון מופחת למספר מחלות כרוניות ומצבים ניווניים ובככל זה השמנת-יתר, לחץ דם גבוה, סוכרת מסוג 2 וסוגים מסוימים של סרטן";
אשר על כן מחליטה המועצה
ש'ועד המפקחים' (הגוף הביצועי של העיריה, ד.ר.) מייעד כל יום שני להיות יום צמחוני במטרה לעודד את כל המסעדות, חנויות המצרכים ובתי-הספר להציע מגוון אפשרויות גדול יותר על בסיס צמחי כדי לשפר את הבריאות של תושבי סן פרנסיסקו ומבקריה, וכדי להגביר את המודעות להשפעה שיכולה להיות ל 'תפריט ירוק' על הפלנטה שלנו.

עד כאן נוסח החלטת מועצת עירית סן פרנציסקו.

לעיון נוסף ראו כאן את דו"ח סוכנות החקלאות והמזון של האו"ם 'צלן הארוך של חיות המשק'

וכאן דו"ח גרינפיס על 'שחיטת האמזונס' – הצורה בה יערות העד מבוראים כדי לפנות מקום לחקלאות תעשייתית שמייצרת סויה ומינים אחרים להאבסת בעלי חיים לבשר.

ועוד משהו בווינט בנושא

 1. גליה
  20/04/2010 ב- 15:38

  מעניין מדוע הארגונים הסביבתיים לא פוצים פה בנושא הזה. אני תוהה אם זו בורות או שמא חשש מהטפה נוספת לשינוי באורח החיים. דני, יש לך מושג עד כמה הקהילה הסביבתית בארץ מכירה את הנתונים על נזקי תעשיית הבשר?

  • 21/04/2010 ב- 16:23

   אני יודע שהקהילה הסביבתית באץ מודעת להקשרים הללו של צמחונות היום הרבה יות מלפני שנה או שנתיים.

 2. 20/04/2010 ב- 22:52

  מסכימה איתך בהתלהבות.
  טוב לשמוע על הנושא.
  היום למנגל המסורתי הודעתי מראש על הצורך במנות לצמחונים, הבאתי גם חציל, ושיפודי ירקות, וכולם הבינו ואף טעמו מהמנות הצימחוניות.

  העניין הוא לשלב את הדבר אל תוך היום יום שלנו

 3. תמר
  21/04/2010 ב- 12:40

  רעיון מצוין!!
  הלוואי שיאמצו את זה גם בארץ.

 4. מוריה ואזאנא
  21/04/2010 ב- 14:33

  החלטת מועצת העיר סן פרנסיסקו לקיים יום צמחונות כיום שני הינה החלטה נבונה וחובה עד מאוד בהתחשב במצבם של בעלי החיים הסובלים ממילא כדי להיות ראויים למאכל אדם,צריכת הבשר אכן מקטינה את הסיכון לבעיות בריאות שונות כך שגם אנו בני האדם יוצאים מורווחים וגם בעלי החיים יזכו לחיים נינוחים ורגועים וצודקים יותר ללא התעללות מצד מגדלי בעלי החיים.
  החלטה נבונה זו -ראוי שתונהג בכל עיר ועיר ברחבי העולם וכך נשפר את איכות החיים הן של בני האדם והן של בעלי החיים.

 5. 21/04/2010 ב- 20:06

  ליום שני צמחוני באוניברסיטת תל אביב היתה הצלחה אולי קטנה אבל גם זה משהו. גם בזכות החסות הפרופסורית שלך וגם בשל האוכל הטעים שחילקו פעילים והמרשמים שביקשו הטועמים. אני יודעת זאת מקרובת משפחה בדרגה ראשונה שדאגה להסעדה בזמן שאתה דיברת. היא סיפרה לי על זה עכשו. כנראה צריך לגרות ולהשביע את הראש והחך בה בעת.

 6. צמחונית אלמונית
  21/04/2010 ב- 21:26

  יום שני צמחוני זאת הברקה גאונית שחייבים לאמץ באהבה (לבריאות לכדור הארץ ולבעלי חיים)כל הכבוד על העיסוק המתמיד בנושא!אני ועוד רבים כמוני מודים לך מקרב לב!

 7. גל
  22/04/2010 ב- 06:15

  כל הכבטוד, הלוואי אצלנו

 8. אפרת
  22/04/2010 ב- 08:30

  פוסט חשוב, ואיזו הצהרה מקסימה.
  עצוב ומקומם שיום העצמאות – בעידוד התקשורת- נהפך באןפן רישמי לחג שמחת הבשר.
  והתקשורת נוהגת בחוסר אחראיות ובחנופה ומעודדת את התופעה הבזויה הזו.
  מקווה שביום העצמאות הבא התקשורת קצת פחות תתלהב מהיסטרית המנגלים ותבליט יותר את הנזקים הבריאותיים והסביבתיים של תעשיית הבשר.
  …שלא לדבר על האספקט המוסרי הבעייתי…

 9. 26/04/2010 ב- 13:33

  מדהים, כך צריך לנהוג. צריך להנהיג גם פה בארץ כזה יום שני. לאט לאט כולם מבינים שזה לטובת כולנו וכמובן לטובת החיות וכדור הארץ. הלוואי הלוואי הלוואי……….

 10. אלבורן
  29/05/2010 ב- 09:34
 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: