ראשי > גרינפיס, התחממות גלובלית, התחממות כדור הארץ, וידיאו, משבר האקלים, שינוי אקלים > נסיקה במאבק בהתחממות הגלובלית: מבצר בלב השדה המיועד להרחבת הית'רו

נסיקה במאבק בהתחממות הגלובלית: מבצר בלב השדה המיועד להרחבת הית'רו

נמל התעופה הית'רו הוא הגדול בבריטניה ואחד הגדולים והעמוסים ביותר בעולם. ב 2005 הגישו רשות שדות התעופה הבריטית וחברת בריטיש אירוויס, מפעילי הנמל, תכנית להרחבתו צפונה (הנה הדיווח מאז בבי.בי. סי.) התכנית כוללת מסלול המראה ונחיתה חדש (שלישי), וקומפלקס ענק שייקרא טרמינל 6, ויאפשר למספר הטיסות הכולל שעובר דרך הית'רו (המראות ונחיתות) לעלות מ 480 אלף בשנה עד מעלה מ 600 אלף. בתחילת 2009 אישר שר התחבורה הבריטית את התכנית ברמה העקרונית – הנה הדיווח בגרדיאן מינואר 2009 – במגמה שהבניה תתחיל ב 2012.

התנועה הסביבתית בבריטניה התגייסה מיד לפעולה נגדית. טיסה היא כידוע צורת התחבורה הפולטנית ביותר בגזי חממה לקילומטר נסיעה לאדם. מהית'רו יוצאות כל יום 60 טיסות לפאריז ומספר דומה לגלזגו – שני יעדים מתוך עשרות שאליהם ניתן כיום להגיע מלונדון ברכבת באותו הזמן. השקעת כספים אדירה כמו זו שצפויה בהית'רו בעוד שדות תעופה היא אכן צעד בכיוון הלא נכון. כי בטיסות, כמו בכבישים, ההיצע הוא שגורר ביקוש, ולא להיפך.

המחאה הציבורית  קיבלה דחיפה משמעותית בגלל עסקת מקרקעין קטנה שנעשתה בתחילת 2009. חוואי מסיפסון, כפר בן 700 תושבים שצפוי להימחק מן המפה אם תכנית ההרחבה של הית'רו תצא לפועל, מכר שדה בן כ 2.5 דונם שהיה בבעלותו תמורת כ 15 אלף שטרלינג. מחיר רגיל לאדמה חקלאית באזור. מה שהיה הרבה פחות רגיל במקרה הזה הוא הקונים. הם היו  ארבעה: השחקנית אמה תומפסון, הקומיקאי אליסטייר מקגואן, זק גולדסמיט שהוא מועמד המפלגה השמרנית לפרלמנט, וארגון גרינפיס. הדבר הראשון שעשו הבעלים החדשים הללו היה לתת לנכס החדש, שדה חרוש רגיל שממוקם בלב השטח המיועד למסלול ולטרמינאל החדשים, שם חדש ופרובוקטיבי: 'איירפלוט' .(Airplot) זהו כמובן משחק מלים שמתבסס על כפל המשמעות של המלה plot  באנגלית, ויוצר משהו שבין 'מזימת אויר', לבין 'חלקת תעופה'.

החוק הבריטי קובע שנכס מקרקעין יכול להיות בבעלות של מקסימום ארבעה – אנשים פרטיים או תאגידים. אך במקרה של 'איירפלוט' זו היתה רק נקודת המוצא. מיד עם השלמת העסקה מול החוואי מסיפסון הכריזו  ארבעת הבעלים שהם מחזיקים בשטח רק כנאמנים, ושמטרתם האמיתית היא להזמין אזרחים פשוטים מכל רחבי הממלכה והעולם להצטרף אליהם כ'בעלים מוטבים'. המושג באנגלית הוא beneficiary owner, והוא מתייחס למצב שבו אדם מחזיק בנכס לטובתו של אדם אחר. המצטרפים הוזמנו לעשות זאת תמורת תשלום של לירות שטרלינג בודדות. וכמו בכל מקרה של בעלים מוטבים, הזכויות והחובות שלהם ושל הבעלים הרשומים נקבעות בתקנון שמוסכם על כל המעורבים, שונמצא עתה בהכנה.

מאז פרסום ההזמנה הצטרפו לרביעיה יותר מ 66 אלף איש מכל העולם, וכולם רשומים עתה אצל ארבעת הבעלים (ארגון גרינפיס הוא שמנהל את הרישום ואת הקמפיין כולו) כבעלים מוטבים. הכוונה היא להגיע בהמשך ל 100 אלף, וטז למשוך לכיוון המיליון.

הנה קטע וידיאו שמתאר את היזמה.

עכשיו תשאלו בשביל מה כל זה טוב? ובכן כשתבשיל התכנית ותוגש לרשויות התכנון יתעורר הצורך בהפקעה לצרכי ציבור. וכשיוצא צו כזה תהיה לכל בעלי הקרקע הרשות להתנגד, ואם התנגדותם נדחית גם לתבוע את המדינה. אלא שבמקרה של 'איירפלוט' התהליך הזה נעשה מורכב ומעניין הרבה יותר. בבואם לטעון מול רשויות התכנון ובהמשך מול בית המשפט , יוכלו ארבעת הבעלים לטעון – בצדק – שהם אינם לבד. מאחוריהם, אחרי הכל, עומד ציבור גדול של אזרחים, בעלי זכויות בקרקע, שמאוחדים בדרישה למנוע את הקמת המסלול החדש והטרמינל. בית המשפט ייאלץ אז להכריע מה ערכה של העמדה המאוחדת של מאות אלפי בעלי הנכס, מה משקלה בהשוואה לאינטרס של מיליוני האנשים שיירצו להשתמש בטרמינל החדש, ומה מקומם במשוואה הזו של המיליארדים שיסבלו בגלל שינוי אקלים.

לפני כמה שבועות הלך הקמפיין עוד צעד קדימה: הבעלים פרסמו תחרות אדריכלית לתכנון מבצר שיוקם על החלקה, שאת פרטיה אפשר לראות כאן. רשות התכנון המקומית של סיפסון – הכפר שנאבק על חייו – בעד כמובן, ותצטרף לבקשה להיתר בניה של המבצר לכתשצא לדרך. לצד התחרות המקצועית יש גם מסלול תחרותי לאזרחים מן השורה, ובתוך שבועיים כבר הוגשו למעלה מ 120 תכניות רעיוניות. התחרות פתוחה לאנשים מכל העולם, והמועד האחרון להגשה הוא ה 24 באפריל.

אז קדימה, אדריכלים אנינים וגם סתם עמך ישראל: חידלו לשוטט, הפסיקו לשלטט והתחילו לשרטט.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: