ראשי > הויכוח המדעי על שינוי אקלים, התחממות גלובלית, התחממות כדור הארץ, משבר האקלים, משבר האקלים והתקשורת, רקע מדעי, שינוי אקלים > המדען הראשי של גדעון סער מכחיש אקלים, כופר בתורת האבולוציה ומתנגד למיחזור

המדען הראשי של גדעון סער מכחיש אקלים, כופר בתורת האבולוציה ומתנגד למיחזור

צחי הנגבי ומינוייו הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה, שממשיכים להיות נידונים בבתי המשפט, היו הבבואה של הליכוד הישן, המושחת והמשחית. מושחת בצורה שבה הנגבי וחבריו עשו שימוש בסמכויותיהם כשרים ומינו לתפקידים ממלכתיים מקורבים שיקדמו את השרים הממנים בטורנירי הרייטיינג של מרכז הליכוד. משחית כי הבילבול של השרים בין טובתם האישית כעסקנים לבין טובת התחומים עליהם הופקדו פגע ברמה המקצועית של השירות הציבורי והעמיק את אחיזתן של נורמות קלוקלות.

גדעון סער כחבר כנסת, ועוד יותר מכך כשר החינוך, היה אמור להיות הבבואה שמבשרת את הפצעתו של ליכוד חדש. זו היתה אמורה להיות מפלגה אחרת: אחראית, נקיית כפיים וזהירה, מודעת לחישוקי המוסר והיושרה שמנחים את המחזיקים בהגה השלטון. כמו ביבי החדש, שנמכר לנו כמיושב ומאופק ובלתי מתלהם, כך היינו אמורים להאמין שיש ליכוד חדש.

מינויו של גבי אביטל לפני כשלושה חדשים לתפקיד המדען הראשי במשרד החינוך, ששמואל חן הפילוסוף הבודד היה הראשון להתריע עליו,  מלמדים שסער, נתניהו והליכוד בכלל לא שכחו ולא למדו דבר. אביטל נבחר לתפקידו בעיקר כי הוא פעיל ליכוד. הוא היה מועמד ברשימת המפלגה לבחירות 2009 (בסביבות המקום ה 45), לא נכנס לכנסת, ואיכלס מאז את רשימת ההמתנה. זו הרשימה הליכודית הישנה שבה היה ויש ויהיה רק כלל ברזל אחד: מי שנותן (למפלגה) מקבל (מהמדינה). אביטל נתן כעסקן, ועכשיו תורו לינוק מעטיני הממלכה.  

 לאביטל יש דוקטורט באוירונאוטיקה – תואר שיכול היה אולי להכשירו לתפקיד במשרד המדע, או במשרד המסחר והתעשייה או באגפים מסויימים של משרד התשתיות. הוא אינו מקנה לו יתרון של ממש בדרך ללשכת המדען הראשי במשרד החינוך. אולי יש לו כישורים חינוכיים אחרים  (תעודת הוראה? השתלמויות בפדגוגיה? נסיון כמורה?), ואולי תקנות שירות המדינה (תקשי"ר) מאפשרות לשר הממנה ולנציב שירות המדינה שיקול דעת לגבי תחום ההתמחות של מועמד או מועמדת למשרת מדען ראשי ולגבי הקשר בין תחום ההתמחות לשדה העשייה של המשרד? אולי. מה שברור הוא שבמקרה של אביטל ההגנה על רווחת הציבור היתה צריכה לבוא מן השר ולא מהתקשי"ר. יש בארץ בתי ספר אוניברסיטאיים מפוארים לחינוך, שמייצרים מאות בעלי מקצוע של ממש בתחום. מדוע סער התעקש דווקא על אוירונאוט פעיל ליכוד?  

 הבעיה עם אביטל, שעליה עמד גם אייל מורג באפקט הפרפר השחור, לא מצטמצמת רק לכישוריו. היא נעוצה באופן שבו הוא מבין מהו מדע, מהו דיון, ומהו דיון מדעי  – שלוש שאלות חינוכיות ממדרגה ראשונה. לאביטל יש דעה מסויימת על שינוי אקלים: לשיטתו התופעה אינה באמת קיימת, אם היא קיימת אזי איננה מעשה ידי אדם, ובכל מקרה, המקום (כלומר אלוהים) הוא שדואג לבריאה ולגורלה. חזון המחשכים הפאטאליסטי הזה הוא נר לרגליו כאדם וכמדען, ולא מצטצמם רק לדעותיו על האקלים. האיש, למשל, מתנגד גם למיחזור שעשוי להקטין את הררי האשפה שנטמנים באדמת הארץ ולחסוך מיליארדים. אך היותו מחזיק בדעת מיעוט בנושא זה או אחר איננה בעיני עילה לפסילתו. הסכנה החינוכית, המדעית והסביבתית האמיתית אשר כרוכה בו היא הפונדמנטאליזם שלו. ההתעקשות שלו שהוא ודעותיו הם היחידים שצודקים, שמאה וחמשים שנה של חקר האטמוספירה הם עורבא פרח, ושעליו ועל דומיו רובצת חובת הזעם הקדוש להביא לדה-לגיטימציה של טובי המדענים. ואם צריך לשנות ספרי לימוד ותכניות לימוד –  תחום שלאביטל בתפקידו הנוכחי יכולה להיות בו השפעה – כך ייעשה.

 האם גדעון סער, שהוא אדם משכיל ועירני, באמת לא תהה על קנקנו של אביטל לעומק? זה אגב לא מסובך במיוחד: אביטל שוטח את מרכולתו הקלוקלת בתחום האקלים והסביבה כבר שנים, בהרצאות שהוא נושא בישיבות תיכוניות ובמוסדות אחרים, בראיונות לתכניות טלביזיה תורניות, באינטרנט ועוד. האם רק עכשיו התעורר השר למציאות הביזארית שבה לשכת המדען הראשי שלו מאוכלסת במכחיש אקלים סדרתי שמתנגד לתאורית האבולוציה, פועל בעקביות לחבל בתקנות ההגנה על הסביבה ומשוכנע שמדיניות צמצום גזי החממה שקיבלה ממשלת ישראל מתבססת על סברות כרס של מדענים נבערים  ומושחתים?

 לסער היה אסור לתת לפיל הזה להיכנס לחנות החרסינה. עכשיו משנכנס וגם התחיל להשתולל עליו  להוציא אותו מיד, לפני שייגרם עוד נזק לחינוך, למשרד, לשר, לממשלה ולראשה.

 מצד שני, אולי גם אם אביטל יישאר לא אלמן ישראל. פעילי ליכוד שזוכים לג'ובים אינם ידועים כמי שהצליחו להרעיד את אמות הספים של המשרדים שהעסיקו אותם בעשיה עוקרת הרים. היחידה להוראת המדעים במשרד החינוך בריאה וחזקה וחכמה יותר מהמדען הראשי ההזוי שהושם בקרבתה. עם קצת מזל סער אולי יבהיר למקורבו שטוב יותר יהיה אם יישב בנחת על המשכורת, ייתן לאחרים לעבוד ולא יעשה גלים. אם כך יהיה, סביר להניח שאנשי המקצוע במשרד יצליחו למצוא את פתח האוורור שיאפשר לרוח הרעה שהביא עמו אביטל להינפח החוצה בלי להשאיר חותם.   

 

 1. 21/02/2010 ב- 17:06

  מזעזע בכל היבט אפשרי.
  הליכוד מעולם לא היה כוס התה הפרטית שלי, אבל את גדעון סער הערכתי עד כה כפרלמנטר טוב והגון. לצערנו, נראה שה- DNA המפלגתי חזק ממנו.
  ובאשר לד"ר אביטל, מאחר והבנו כי הכשרתו ומומחיותו הינה בתחום "תורת הזרימה והאווירודינמיקה" – נקווה שישכיל להוות דוגמה אישית ולזרום (או שמא לעוף?) בחזרה למקום בו תרומתו תהיה רבה ומועילה יותר. ונאמר אמן.

 2. מת'יו מקונן
  22/02/2010 ב- 18:42

  הכחשת התחממות גלובאלית היא לא הכחשת שואה צא מזה. יכול להיות שאנחנו טועים ואנחנו קטנים מדי כדי להשפיע על העולם. צריך להפסיק אם הפשים הרעיוני הזה ןלפתוח דיון קשוב. מאידך יש להילחם בהתחממות גלובאלית כי כל מלחמה בהתחממות גלובאלית היא בריאה לעולם. פחות עשן מפחם זה טוב לא רק בגלל שזה גז חממה אלא זה מלכלכך את האוויר. חשוב לנהוג באופן סביבתי כי זה בריא וטוב לטבע אבל אפשר לדבר על התחממות גלובאלית אם היא בשליטת אדם או לא זה בסדר.

 3. 23/02/2010 ב- 12:56

  בעקבות פוסט שפרסמתי בבלוג שלי, התחיל דיון היסטרי על המדע מול הבריאתנות. מסתבר שאנשים חוששים מאד (אולי בצדק) ששומטים להם את קרקע החשיבה הרציונלית מתחת הרגלים. ר' בגוגל "משפט הקופים הישראלי", אברמלה פרנק

 1. 21/02/2010 ב- 20:30

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: