ראשי > ועידת קופנהאגן, שמעון פרס > נאום שמעון פרס בועידת האקלים בקופנהאגן

נאום שמעון פרס בועידת האקלים בקופנהאגן

הנה עיקרי נאומו של הנשיא שמעון פרס בועידת קופנהאגן, שהסתיים לפני כמה דקות, לקראת השעה 15:00 שעון ישראל. התרשומת היא מצפיה בנאום המשודר באינטרנט, ואיננה מלה במלה. כפי שתשימו לב, יש פה הרבה רעיונות נכונים אבל מעט התיחסות לשאלות מעשיות כמו יעדי פליטה ותאריכים או מחוייבויות של ישראל. מוקדם יותר הבוקר כתבתי על התרומה שיכולה היתה להיות לפרס לו ישראל היתה מגיעה לקופנהאגן עם רקורד רציני ואחראי יותר בתחום האקלים.

הנה, פחות או יותר, נוסח דברי פרס בועידה:

קופנהאגן היא תקוה. צריך לממשה. אנו כאן כדי לשנות את החיים שחיינו עד כה, יצרו יהום וסיכנוים. אנו כאן כדי להתחיל במחוייבות להצלת העולם. אני מצטרף אליכם כמי שעומד בראש אומה שוחרת שלום. עלינו להפריד עניני סביבה משאלות פוליטיות.

הים התיכון דורש קואליציה רב לאומית שהולכת מעבר לקוי היריבות הפוליטיים. אני קורא לשכנינו לעבוד ביחד גם אם אין לנו יחסים דיפלומטיים. למולקולות הפחמן אין פספורט. לנהרות אין ויזות. הם עוברים ממקום למקום.

הירדן קדוש לכולם. אני קורא לכלנו לעבוד ביחד ולהפריח מחדש את גן העדן.

במזרח התיכון יש היום הרבה יותר אוכלוסיה ופחות משאבים מקודם. האוכלסויה צמחה מ 150 מיליון ל 400 מיליון ב 30 שנה. מים נעלמים. האנרגיה מזהמת. המלך ששים שנותיה ישראל היתה צריכה להילחם בטבע. אך לא נתנו למיעוט המשאבים להפריע. ביססנו את המחר על טכנולוגיה. ישראל הכניסה לאחרונה את המכונית החשמלית וקווה לחסוך בכך כ 50% מן האנרגיה. אני שמח שדנמרק, אוסטרליה ומדינות נוספות עשו כך גם. טכנולוגיה מתקדמת של חקלאות ומים שנוצרו בישראל עוזרת לחיסכון של משאבים רבים בכל העולם. גידולים חדשים של ביו טכנולוגיה צריכים פחות מים. יש צמחים שאפשר להשקות אפילו במי מלח. מיני יבולי חדשים שפותחו מניבים הכי הרבה יבול ליחידת שטח. מפעלי ייצור אנרגיה מן השמש וממקורות גיאו תרמיים שבסיסם בישראל עובדים בקליפורניה, ספרד ועוד, וכבר חסכו 30 מיליון טון co2.

עד שנת 2020 תקצץ ישראל 20% מן הכמות שהיתה פולטת בעסקים כרגיל, והפליטה בה תסתכם ב 88 מיליון טון בשנה במקום 109 מיליון טון

עבור עמנו, הקריאה של הטבע היא הקריאה של התנ"ך.

חייתי בשנים החשוכות ביותר של המאה ה 20 וראיתי טרגדיות וגם נסים. עכשיו אני נהנה משני נינים. תאמינו לי שהם נחמדים. הם מורי הדרך שלי לעתיד. כמשרת שלהם אני מרגיש בבית בקופנהאגן. אני מחוייב כמו אחרים לעשות את העולם בריא ונקי ומלא תקוה. מלא משמעות.

אינני בטוח שאני הכי צעיר כאן. כנראה ההיפך. מגילי המתקדם אני פונה לכולכם כאן. קופנהאגן יצרה תקווה וצפיה. אל תאכזבו. כשיש ויכוח בין מדינות דמוקרטיות צריך למצוא פשרה. לא עסקאות בנכסים הישנים אלא חיפוש של מטבע חדש. והעתיד מלא בזה. מלא בהזדמנויות ויתרונות. אז בואו נסע הביתה ונביא תקוה ושמחה לכל אנשינו. זה השירות הכי גדול שאנו יכולים להביא לאנושות.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: