ראשי > היום בקופנהאגן, ועידת קופנהאגן, ישראל מדיניות אקלים, שמעון פרס > היום בקופנהאגן: איך שמעון פרס היה יכול לעזור לעולם

היום בקופנהאגן: איך שמעון פרס היה יכול לעזור לעולם

כדאי לראות בהמשך גם את הפוסטים מיום רביעי בלילה: ח"כ דב חנין מעדכן מקופנהאגן, וגם: ווידיאו קצר מאמש עם נעמי קליין על מצב המשא ומתן, וכמובן המאובן היומי ליום רביעי ה 16 לחודש.

עכשיו לעניננו.

המוטו היומי של הומו קומבוסטנס הוא ציטוט מחוק הופשטטר, זה שבא קצת אחרי חוק מרפי בספר החוקים של היקום. הנה: כל דבר לוקח יותר זמן ממה שחשבת שייקח. אפילו אם לקחת בחשבון את חוק הופשטטר.

היום ומחר ממשיך מצעד ראשי המדינות שינאמו בפני מליאת ועידת האקלים בקופנהאגן, שידברו חמש דקות כל אחד. התכנית מופיעה כאן. בשאר זמנם הם יהיו עסוקים בדיונים מאחורי הקלעים בניסיון להציל את הועידה. אתמול בלילה, למשל, נפגשו במלון בו שוהה המשלחת הפרלנטארית הישראלית ראשי הממשלות של בריטניה וסין. רק סיכום ברור שנוקב ביעדי צמצום שאפתניים, שנותן תקווה למדינות המתפתחות עם קרן הסתגלות גדולה ומכניס לפעולה אמצעי אכיפה חזקים ייחשב כהצלחה. הועידה, במלים אחרות, מחפשת הסכם שיהיה FAB, כלומר Fair, Ambitious and Binding – הוגן, שאפתני ומחייב. שה"מ בראשי תיבות בעברית.

מצעד ראשי המדינות יכלול היום את גורדון בראון מבריטניה, וגם את רוסיה, צרפת, גרמניה, ספרד ועוד עשרות מדינות. חלקן יעלו לדבר אחרי חצות. הנציג האמריקני היום יהיה טוד סטרן, ראש המשלחת. אובמה ידבר מחר. שמעון פרס ינאם לקראת השעה 13:00.

מעבר לנאום קצר, פרס דווקא היה יכול לעזור היום בקופנהאגן. הוא מדינאי מוערך ומוכר, מנוסה בדיונים גורליים הרבה יותר מרוב צירי הועידה. ראשי המדינות החשובים במערב מכירים אותו היטב ומוקירים אותו. הוא היה יו"ר האינטרנציונאל הסוציאליסטי, ובתור שכזה היה יכול לתרום את חלקו להידברות עם המדינות העניות, שתביעותיהן עולות בקנה אחד עם אוניברסליזם. הגישה שלו לסביבה ולשינוי אקלים, שהשתנתה דרמטית בשנתיים בהן הוא מכהן כנשיא, מבוססת על הענין האמיתי והבריא שהיה לו תמיד בעתיד. במובן זה הוא צעיר ברוחו. הנה דברים ברוח זו שכתבתי ב'הארץ' באוקטובר 2007, בעקבות פגישה עמו בבית הנשיא שעסקה במשבר האקלים.

מה שמחליש את מעמדו הפוטנציאלי כמתווך רוקח עסקאות בקופנהאגן הוא היותו ראש מדינה שבתחום האקלים נתפסת כדרדקית חסרת אחריות. ישראל באה לקופנהאגן לחלוטין לא מוכנה, בלי כל מדיניות בתחום האקלים. היא ממשיכה לאותת שיהיה אשר יהיה בעולם הגדול, היא דווקא מתכננת להגביר פליטות של גזי חממה, והרבה. אתמול בילו פרס וצוותו בניסיונות גישור בין משרדי הממשלה השונים כדי להגיע להצהרה שאפתנית יותר על יעד הצמצום של ישראל. אם הם יצליחו הוא יוכל אולי להכריז בקופנהאגן שעד 2030 ישראל תצמצם כעשרים אחוז ביחס לכמות הפליטות שהיתה צפויה בה בתסריט של 'עסקים כרגיל'. הבעיה: זה מייצג עליה של עשרות אחוזים ביחס ל 2005 – ולמעלה מכפליים ביחס לשנת הבסיס החשובה באמת, 1990. אם הנשיא והמשלחת הישראלית חושבים  שמישהו ימחא כפיים להודעה כזו, שיחשבו שנית.

העמדה הישראלית אינה משקפת הישג אלא כשלון מהדהד. יש בה זלזול בדורות הבאים ובורות באשר לסיכונים לישראל ולאזור הכרוכים בשינוי האקלים. דו"ח מקנזי שהוגש לממשלה לפני כחודש, שהוא הבסיס להתמקחות הבין-משרדית היום, הוא מסמך נטול חזון פוליטי. הוא תרגיל חשבונאי שלקח את התכנית המשקית הקיימת של ישראל לעשורים הקרובים, חישב את כמות פליטות גזי החממה שתיווצר בגינה, והציע כמה שיטות איך לצמצם אותה בהשקעת משאבים מינימאלית. אלא שגיליון חישובים לא יכול לבוא במקום חזון. ממשלת חזון ומנהיגות היתה עושה דיוק להיפך. ראשית קובעת יעד – למשל צמצום של 5% ביחס לפליטות ב 1990. ואז מציבה את השאלה איך להגיע ליעד שקבענו. התשובה היתה מחייבת שינויים מרחיקי לכת, בעיקר בתחום ייצור האנרגיה והתחבורה. אך היא היתה פותחת דיון פוליטי משמעותי ורציני. זה אגב ההיגיון של ועידת האקלים בקופנהאגן. קודם קובעים יעדים שנובעים מפרוגנוזה מדעית, ואז מחפשים דרכים איך לממש אותה. אולי הועידה בקופהאגן, והמבוכה הישראלית שם, יהיו השיעור המאוחר שיביא את החלפת הדיסקט המיוחלת בציבור ובהנהגה הישראלים.

 1. 17/12/2009 ב- 09:19

  you need to watch this: http://nimby.co.il/?p=836

  • 17/12/2009 ב- 13:15

   כדאי רק לשים לב שהתמונות הללו של אלימות משטרת דנמרק נגד מפגינים אינן מן הימים האחרונים אלא מהפגנה שהיתה ב 11 באוגוסט 2009

 2. 18/12/2009 ב- 17:00

  כן, רק עכשיו שמתי לב. תודה.

 1. 17/12/2009 ב- 15:10

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: