ראשי > היום בקופנהאגן > מתקרבים למאני טיים. היום בקופנהאגן, 15 בדצמבר 2009

מתקרבים למאני טיים. היום בקופנהאגן, 15 בדצמבר 2009

הימים המכריעים של ועידת האקלים בקופנהאגן (מזג האויר שם מופיע כאן – סיכוי לגשם ואולי אף שלג קל)  בפתח.

המוטו של הומו קומבוסטנס להיום: המזל הולך עם מי שקם מוקדם בבוקר, כל בוקר, ועובד קשה .

עכשיו לועידה. תכנית החלק העיקרי בועידה, של נציגי המדינות, מופיעה כאן.

שני אירועי סיכום של שתי קבוצות העבודה, פרוטוקול קיוטו בין 16:30 ל 18:00 ושיתוף פעולה לטווח ארוך מ 19:00 עד 21:00 יציינו למעשה את סוף העבודה על הענינים הטכניים המפורטים, שעוברים החל ממחר לטיפול ראשי המדינות.

שני דברים ראויים לתשומת לב: הדיונים הללו, למרות היותם טכניים,נדחו לסוף היום. במהלכו (להלן) יהיו עוד התיעצויות פוליטיות רמות דרג. זה אומר שענינים טכניים שונים הם לא רק טכניים, אלא פוליטיים, כי חלקם כרוכים במשמעויות כלכליות של עשרות ואף מאות מיליארדים. לכן הם זקוקים לאיתות מן הדרגים הפוליטיים (בשלב זה שרים וראשי משלחות), ויש לקיים אותם היום בסוף היום, אחרי התיעצויות השרים, ולא בבוקר לפניהן. שנית, העיסוק בהם בסוף היום מעיד גם שנשיאות הועידה ממשיכה לראות בפרוטוקול קיוטו, בגרסא משוכללת ומחוזקת, את הבסיס המשפטי לפעולה משותפת. היא אינה הולכת בדרך שכמה מן המדנות המתועשות ביקשו, לסיים את קיוטו ב 2012 ולהתחיל עכשיו להמציא את הגלגל מחדש עם כלי משפטי אחר. וזה חדשות טובות.

זה קשור לתהליך השני, חשוב אף יותר, שנמצא היום בעיצומו. בין 15:00 ל 16:30 תקיים הועידה התיעצויות פורמאלית באולם המליאה של ראשי המשלחות והשרים. מטרתם: צמצום עד כמה שאפשר של הנושאים שנותרו במחלוקת לקראת הופעת ראשי המדינות בועידה, שמתחילה מחר (יום רביעי). לצורך זה מתכנסות במהלך היום, עוד לפי הישיבה הזו, חמש קבוצות התיעצות לא פורמאליות בראשות שרים. ניסוח סדרי היום שלהם מלמד שנשיאת הועידה לקחה ברצינות את מחאת המדינות האפריקניות, מדינות האיים הקטנות ןמדינות מתפתחות אחרות מאתמול. הן טענו כזכור שהועידה, בלחץ המדינות המתועשות, מנסה למזג את שני המסלולים הקיימים – שכלול פרוטוקול קיוטו שהוא הכלי המשפטי העיקרי הקיים, והניסיון להגיע לתיאום לטווח ארוך – לתהליך אחד. המשמעות של מהלך כזה היתה יכולה להיות עצירת התקדמות אמיתית וכניסה לשלב בירוקרטי של פיתוח כלי משפטי חדש אחרי קופנהאגן. כאמור, חמשת הנושאים שידונו היום בהתייעצויות הלא פורמאליות מעידים שהנשיאות נחושה שלא ללכת בדרך הזו. הנה נושאי ההתייעצויות רמות הדרג, שמייצגים למעשה את נושאי הליבה שדורשים הכרעה פוליטית רמת דרג השבוע:

  • יעדי הפליטות של המדינות המפותחות במסגרת פרוטקול קיוטו (יושבי ראש: שרי הסביבה מאינדוזיה וגרמניה)
  • מימון ארוך טווח לצמצום פלטות ולהסתגלות (יושבי ראש: שרי הסביבה מגאנה ומבריטניה)
  • יעדים ארוכי טווח לצמצום פליטות, ומשמעותן לפיתוח בר קיימא (יושבי ראש: השרים מגרנדה ומספרד)
  • מאמצי המדינות המתפתחות לצמצום פליטות (יושבי ראש: טרם נקבעו)
  • נושאים אחרים, כולל סחר בפליטות, צמצום מתעופה וספנות ועוד (יושבי ראש: טרם נקבעו)

זה אומר שהועידה ממשיכה לעבוד באמת. פחות פרוצדורה, יותר פוליטיקה של מסדרונות וחדרי חדרים. קשה לעתונות, ל NGOS ולבלוגרים. חשוב מאוד לאקלים.

מצב סדרי היום מופיע בעמודים 10 והלאה של תכנית היום.

במהלך היום יהיו מפגשי התיעצויות של קואליציות המדינות (האם ישראל כבר השתדכה למישהו?), כארבעים מסיבות עתונאים – שימו לב שכמעט כולן משודרות לייב במרכז השידורים של הועידה שנמצא כאן., וכרגיל כשלושים אירועי צד שמארגנות מדינות, ארגונים והאו"ם, שמופיעים כאן.

האירועים שמארגנת משלחת ארגוני הסביבה מישראל שנמצאת בקופנהאגן מופיעים כאן. בהצלחה חברים!

הנשיא פרס, אגב, מתוכנן לנאום ביום חמישי בסביבות 12:00 בצהריים בקופנהאגן (13:00 בארץ)

בינתיים, מתנהל במקביל לכינוס הרשמי גם כינוס מרתק של ארגוני החברה האזרחית – אקטיביזם ומחקר, ששמו קלימה-פורום. הנה הלינק לתכנית העיקרית שם.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: