ראשי > היום בקופנהאגן > מה צפוי היום בועידת האקלים בקופנהאגן? יום ב' 14 דצמבר 2009

מה צפוי היום בועידת האקלים בקופנהאגן? יום ב' 14 דצמבר 2009

שבוע טוב לכולם עם פתיחת השבוע השני והמכריע של ועידת האקלים. ברכות מיוחדות למשלחת הארגונים הסביבתים של ישראל שהגיעה לקופנהאגן אתמול ונכנסת למעגל הפעילות היום.

מזג האויר היום בקופנהאגן: עד 2 מעלות. מעונן חלקית. קצת שמש.

המוטו של הומו קומבוסטנס להיום: הצמצום הוא כל חיינו. ההסתגלות היא בנפשנו. ולגניבת מדלית הזהב בידי נבחרת רוסיה עם הסל המפוקפק ההוא של בלוב באולימפיאדת מינכן ב 1972 עוד נחזור בהזדמנות אחרת.

שימו לב, חברי הארגונים, לסידורי הכניסה החדשים לאולמות הועידה הרשמית שיהיו תקפים החל ממחר. הם מופיעים בעמוד הראשון של התכנית היומית (חלק 2) כאן. כבר היום יתחילו לחלק תגים חדשים, לפי ארגון. והכניסה לצפיה באירועי הועידה הרשמיים מוגבלים למספר קטן פר מדינה. לא לריב!
איש הקשר של ארגוני הסביבה לענין זה הוא:

Mr. David Turnbull, Climate Action Network International    dturnbull@climatenetwork.org.

עכשיו לועידה.

תכנית הועידה הרשמית להיום די פשוטה והיא מובאת במלואה כאן. האירוע המרכזי הוא סדרת התיעצויות לא פורמאליות שמכנסת נשיאות הועידה. ההתחלה היא במפגש כללי בין 11:30 עד 13:00 באולם ההתכנסות Tyche Brahe שנקרא גם Plenary 1. ואחריו התועדויות לא פורמאליות בפורומים שונים 'על פי הצורך'. זה אומר שהועידה עובדת באמת: פחות פרוצדורה, יותר פוליטיקה, יותר מסדרונות וחדרי חדרים. קשה לעתונות, ל NGOS ולבלוגרים. חשוב מאוד לאקלים.
הבולט פוינטס שכללה הנשיאות בתכנית היום מבהירה מה הם ששת הנושאים שעומדים על הפרק. טוב לראות שגם ענין האכיפה מוזכר סוף סוף.
שתי התכנסויות לא פורמאליות נוספות קבועות להיום. הראשונה – אסיפת המדינות החברות בקיוטו תתכנס לדיון לא פורמאלי על הנושא העיקרי של השבוע שעבר: קרן ההסתגלות. זה ב 16:30 באולם האנס כירסטיאן אנדרסון C1. והשני הוא סדרה של קבוצות קשר של קבוצת העבודה אד הוק של פרוטוקול קיוטו AWG-KP שתעסוק בליטוש נוסף של השכלולים בפרוטוקול.

זה חשוב כי אחד הויכוחים שמסתמן בועידה הוא בין המדינות המתועשות שהיו רוצות להחליף את פרוטוקול קיוטו כמנגנון במנגנון אחר. זה משהו שלא בטוח מה יהיה סופו אבל ברור מה תהיה תחילתו: שנתיים או שלוש של בירוקרטיה עד שיפותחו הכלים הארגוניים החדשים. המדינות החלשות יותר, שלחוצות על הסכם מוקדם ובעיקר קרן הסתגלות חזקה, רוצות להשאיר את קיוטו כמכשיר, אבל לצקת בו תכנים שאפשר יהיה להשתמש בהם מיד.

מצב סדרי היום של כל הגופים, כולל אלה שסיימו את דיוניהם בשבוע שעבר, מופיע החל מעמוד 7 בתכנית היומית חלק 1.

מפגשי קואליציות המדינות: יש כ – 20 כאלה.

מסיבות עתונאים: יש רצף של למעלה מארבעים, במספר אולמות מ 8 בבוקר ועד 9 בערב.
שתיים מושכות את העין: רשת הפעולה של האקלים CAN נותנת בין 11:00 ל 11:30 הערכה יומית של מצב המו"מ. הם מנוסים ומקושרים היטב במשלחות החשובות ויהיה מעניין לשמוע מה הם מעריכים. זה באולם H.
ב 12:45 יש מסיבת עתונאים של UNFCCC כלומר מארגני הועידה. זה יהיה לקראת סוף ההתיעצות הפומבית שמקיימת נשיאות הועידה עם המשלחות שמתחילה ב 11:30. בחדר העתונות בקומת הקרקע.

אירועי צד: באירועי הצד כדאי לשים לב לאירוע מיוחד על אקלים ומערכות טבעיות ים תיכוניות, שיהיה ב 11:00 באולם  H.
ולסדרת הפאנלים שמארגן IISD- International Institute of Sustainable Development החל מ 9 בבוקר באולם אברסט במלון Crown Plaza שנמצא קרוב מאוד למרכז בלא שבו מתנהלת הועידה. IISD הוא ארגון רציני ביותר, עם גישה פוליטית מתקדמת, שעובד בצמידות עם New Economic Foundation. האירועים שלהם מעוררים ענין רב, ועוסקים בשאלות החברתיות והפוליטיות המהותיות ביותר של הועידה.
בנוסף לאירועים של ארה"ב והאיחוד האירופי, מעמידות היום עוד כמה מדינות מיני-כנסים ותכניות משלהן. ברזיל, הולנד, ובריטניה למשל.

ולסיום, הניחוש של הומו קומבוסטנס להיום: למרות תאריך הנעילה המתוכנן של הועידה ביום ששי ה 18, היא בהחלט עשויה להיגרר אל תוך הוויק-אנד, עם סבב דיונים דרמטי של הרגע האחרון בין מנהיגי העולם כדי להגיע להסכם. זה טוב לכול. בעיקר לדוברים וליחצ"נים של הפוליטיקאים. ואולי גם לאקלים.

  1. אוהב אמת
    15/12/2009 ב- 08:49

    מוזר לי הבוז כלפי דוברים ויחצ"נים של הפוליטיקאים. האם אתה, פרופ' רבינוביץ, לא דובר ולא יחצ"ן של גרינפיס ושל כל הארגונים האלה שהמציאו את "משבר האקלים" שלא קיים?

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: