ראשי > Uncategorized, המאובן היומי בקופנהאגן > המאובן היומי: דוד סם – גם מתקמצן, גם מזהם

המאובן היומי: דוד סם – גם מתקמצן, גם מזהם

14/12/2009

המאובן היומי – fossil of the day – הוא הפרס היומי שנותנים נציגי ארגון avaaz בקופנהאגן, ביחד עם רשת הפעולה לאקלים CAN למדינה, קבוצת מדינות, תאגיד או מוסד שחיבלו באפן מעצבן במיוחד במאמץ להשגת הסכם אקלים מוצלח בקופנהאגן.

האירוע ממשיך לתפוס תאוצה, והכיסוי התקשורתי מתרחב.

הנה הזוכים ליום שני ה 14 בדצמבר 2009, יום העבודה השביעי של הועידה. לנימוקי השופטים המלאים אפשר ללכת לכאן.

במקום השלישי: קנדה וערב הסעודית, שהגיעו במקומות האחרונים במדד ביצוע שינוי האקלים CCPI שפרסם בסוף השבוע הארגון Germanwatch. המדד מעניק נקודות לכל מדינה על פי רמת פליטות הפחמן לנפש, על פי מגמת הפליטות (עליה או ירידה) וקצבן, ועל פי מדיניותה הכוללת בתחום האקלים. 57 המדינות שאחראיות ביחד ל 90% מהפליטות העולמיות נכללו בבדיקה, וסעודיה וקנדה קיבלו יותר נקודות שליליות מכל מדינה אחרת וסיימו אחרונות.

ישראל, למי שמתעניין, נמלטה בעור שיניה מאור הזרקורים: היא במקום ה 61 בעולם מבחינת כמות הפליטות שהיא מייצרת. לו היתה נבדקת, היתה מגיעה גם היא מן הסתם לאחד המקומות הנמוכים ברשימה – גם בגלל פליטה גבוהה לנפש, גם בגלל מגמת הגדלה בפליטות, וגם בגלל היעדר כל מדיניות קוהורנטית בנושא (אלא אם כן יהיה מי שיראה במעשה בת היענה המקובל במקומותינו מדיניות).

במקום השני: אירופה, על שהיא ממשיכה להשתמש בשנת הבסיס 1990 לחישוב קיצוץ פליטות, דבר שבפועל מאפשר למספר מדינות להיראות 'כאילו' הן מקצצות אבל בפועל להגביר את קצב הפליטות. התופעה הזו מכונה בז'ארגון הועידה 'אויר חם', וכבר זיכתה במאובן יומי את אוקראינה.

ובמקום הראשון: ארה"ב. שני סעיפי אשמה רובצים לפתחו של הדוד סמי. האחד – המדינה העשירה בעולם משיכה להקשות עורף באחד הנושאים שמתבררים כסלעי המחלוקת שמונעים עד כה התקדמות בקופנהאגן – התחייבות ארוכת טווח לתמיכה כספית משמעותית לקרן ההסתגלות של העולם השלישי. השני – בנקודת הזמן הנוכחית הישגיה המצטברים של ארה"ב, המזהמת הגדולה בהיסטוריה, בצמצום פליטות, מגוחכים. היעד שלה ל 2020 יביא אותה רק ל 4% מתחת הפליטות שלה ב 1990 .

הנה הוידאו מהטקס

%d בלוגרים אהבו את זה: