ראשי > הויכוח המדעי על שינוי אקלים, מכחישי אקלים > ה IPCC במסיבת עתונאים בקופנהאגן: הפרוצדורות שלנו מוצקות, וגם הממצאים.

ה IPCC במסיבת עתונאים בקופנהאגן: הפרוצדורות שלנו מוצקות, וגם הממצאים.

מסיבת העתונאים של צמרת ה IPCC בשבת בצהריים בקופנהאגן, אחריה עקבתי מביתי בתל-אביב באמצעות שידור הוידיאו באתר הועידה כאן, היתה מעניינת בדינמיקה שלה. הופיעו בה ד"ר רג'אנדרא פצ'וארי, יו"ר הפאנל, וכל ראשי קבוצות העבודה של הפאנל. שני החשובים בהם ישבו על הבמה לצד פצ'וארי. אחד הוא תומס טאקר, יו"ר שותף של קבוצת עבודה 1 שתפקידה להעריך את הידע המדעי על משבר האקלים, ושתקציר קובעי המדיניות שלה הופך להיות האורים והתומים של רוב ממשלות העולם. והשני הוא כריסטופר פילד, יו"ר שותף של קבוצת עבודה 2 שעוסקת בהשפעות שינוי האקלים ובאתגר ההסתגלות אליו.

מסיבת העתונאים נקראה 'לקראת הדו"ח החמישי של הפאנל' שאמור להיות מוגש ב 2012. אך כמעט לא נאמר בה דבר על הדו"ח הבא. שלושת הדוברים סיכמו את עיקרי הדו"ח הרביעי שהוגש ב 2007, שמאות העמודים שהוא מכיל, ביחד עם כל יתר דו:חות הפאנל, זמינים לכל באינטרנט כאן. המטרה האמיתית שלהם לא היתה התזכורת הזו, אלא הזדמנות לעמוד על מה שהפך, בצל פרשת המיילים הגנובים מאוניברסיטת איסט אנגליה, לנושא תקשורתי מוביל: תהליכי העבודה של הפאנל והאפשרות שממצאיו, בסופו של יום, מוטים.

כשמבינים את התהליך שעושה ה IPCC, שחלק ממנו תואר במסיבת העתונאים, רואים שהסיכוי להטיה יזומה אפסי. ראשית יש לזכור שזה ארגון מדעי ייחודי. אין עוד בהיסטוריה של המדע ניסיון כזה להושיב יחד צוותים של אלפי מדענים, מדיסציפלינות מדעיות שונות, כדי להשיג באמצעותם כיסוי מלא של כל המידע המחקרי שנאסף בסוגיה מסויימת. במשך 21 השנים שהפאנל קיים הועסקו בו אלפי מדענים שלא קיבלו מן הפאנל כל תרומה על עבודתם. רובם מונו בידי הממסדים האקדמיים והפוליטיים של מדינותיהם, שמן הסתם נשאו בהוצאותיהם. אבל לכולם יש משרות במכוני מחקר ואוניברסיטאות, והם הסכימו להתפנות מהעיסוקים הללו כי חשבו שהמפעל חשוב.

אחרי שלב האיסוף והקריאה של כל המאמרים ודו"חות המחקר הרלבנטיים לתחום הפעולה של קבוצת עבודה זו או אחרת, כותבים ראשיה דו"ח ראשוני. הדו"ח הזה עובר שני סבבים של ביקורת מדעית. עבור פרקי הדו"ח הרביעי שהתפרסם ב 2007 והיה נקודת מפנה בהתיחסות המדעית למשבר האקלים התקבלו לא פחות מתשעים אלף הערות. כל הערה כזו הועברה אל כותב הפסקה או הקטע, שהיה חייב להתיחס אליה. אם ההערה מתקבלת, הכותב או הכותבת משנים את הטקסט בהתאם. אם לא, עליהם לנמק מדוע. אחרי כל סבב הערות נכנסים לפעולה שני עורכי ביקורת (review editors) שתפקידם לבדוק אם הכותבים התיחסו להערות על פי הנוהל.

בנוסף לפרקי הדו"ח עצמם, שהם מפורטים ומדעיים לעילא ולעילא, יש גם תקציר לקובעי מדיניות. אלה מכילים רק עמודים ספורים, וכל מלה בהם נשקלת היטב. לכל ממשלה בעולם יש הזדמנות להעביר את המסמך ביקורת מדעית מטעמה, וחלקן אף עושות זאת בזמן אמיתי, כלומר לפני שהדו"ח יוצא לאור. לא אחת מתנהל בין נציגי המדינות משא ומתן על הנוסח הסופי של התקציר לקובעי המדיניות.

שמותיהם של המדענים שמככבים במיילים הגנובים לא הוזכרו במסיבת העתונאים. אולם היה ברור שעצם כינוסה נובע במישרין מן האירוע, ושתפקידה הוא בין השאר להסביר כיצד ממשיכה המערכת הפוליטית הבינלאומית לתת אמון בממצאי הפאנל.  'התהליכים', אמר פצ'וארי, 'עמדו במבחן הזמן. גייסנו את המדענים המובילים בעולם למשימה ייחודית. ופיתחנו שיטת עבודה בצוותים שבה קבוצות של מדענים מסוגלים לעבוד ביחד ולעשות הערכות תקפות '.

פצ'וארי סיפר גם שמשיחות שהוא ניהל עם רבים מן הנושאים והנותנים בשם ממשלותיהם בועידה הוא מתרשם שהמיילים הגנובים ותכניהם לא הצליחו להסיח את דעתם. 'יכול להיות', אמר, 'שיש כמה מדינות שהיו רוצות להיאחז בזה ואף להגזים את התכנים שהתגלו (במיילים הגנובים, ד.ר.) כדי לקדם את האינטרסים שלהם בתחום האקלים. אבל צריך לזכור שלכל המדינות – כולל אלו שנאחזות באירוע הזה עתה – היתה תרומה ושותפות באחריות לדו"ח – הן מבחינת התוצאות והן מבחינת הפרוצדורה שבה השתמשנו. אולי יש מחוץ לבנין הזה כל מיני אנשים שמוצאים באירוע הזה משהו משעשע לעסוק בו. אבל בבנין הזה' לא תמצאו רבים כאלה.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: