ראשי > היום בקופנהאגן, ועידת קופנהאגן > מה צפוי היום בועידה – שבת 12 דצמבר 2009 וגם: זכרונות מקופנהאגן 1974

מה צפוי היום בועידה – שבת 12 דצמבר 2009 וגם: זכרונות מקופנהאגן 1974

הביקור הראשון שלי בקופנהאגן היה בקיץ 1974, עם קבוצת הכדורסל של מכבי חיפה. הייתי צעיר השחקנים – חייל בן   20 – שחקן ששי בלהקת מוציאי האאוטים של חיים (איקסי) בוכבינדר, שהיה אז גם מאמן שחקן. את עונת 1973-74, שהיתה מקוטעת בגלל המלחמה אך נשלמה איכשהו בסוף, בילינו בליגת המשנה. זכינו באליפות, והפרס על השיבה הטבעית לליגת העל היה מסע משחקים בגרמניה שבסופו השתתפות במכביה האירופית הקטנה בקופנהאגן. בטורניר הכדורסל נפגשו מכבי חיפה, קבוצת תותחים אמריקנית שבה שיחק גם ארני גרינפלד, לימים בניו-יורק ניקס, ועוד שש קבוצות עטלפים מרחבי היבשת. נשאר קצת זמן לראות את קופנהאגן. אוי כריסטיאניה, כשעוד היתה כריסטיאניה… ולאן נעלם משה ביטר בלילה הלפני האחרון אף אחד לא יודע עד היום. הבחור חזר אך לא סיפר.

עכשיו לקופנהאגן של מעלה, ולעבודת היום.

ותחילה התחזית, לידיעת חברי המשלחת הישראלית ויתר אלפי קוראי העברית בועידה. בגדול, כמו אתמול. עוד יום לשינלים, אם כי משקעים לא יגיעו. מעונן חלקית וקר (מקסימום: 4, מינימום 1. קצת רוח. כ 25% עננות).  בקיצור, לא יום לטיולים. אז בגדי עבודה ואפ לשטח.

תכנית העבודה להיום: את תכנית הועידה הרשמית להיום אפשר לראות כאן. מצב סדרי היום של קבוצות העבודה השונות (להסבר מה הן ומה הן מנסות לעשות ראו כאן), מופיע בעמודים 10-16 של הקובץ. החלק השני – אירועי הצד – כאן.

המשחק המרכזי: האירוע הבולט והחריג של היום הוא ללא ספק התייעצות רמת דרג לא פורמאלית שמכנס נשיא הועידה אחר הצהריים. המטרה: החלפת דעות על הדרכים להתקדמות לקראת הסכם. 15:00 עד 18:00, אולם האנס כריסטיאן אנדרסן C1. שני קדקודים מכל משלחת – בדרך כלל השר הבכיר וראש המשלחת לועידה. הכניסה על פי תגים שינופקו ספציפית לישיבה הזו. אבטחה כבדה במיוחד בכניסה. למיטב ידיעתי, זהו ארוע חסר תקדים בתולדות אמנת האקלים ו-15 ועידותיה – בודאי בהתחשב בכך שאנו נמצאים בשלב כל כך מוקדם של הועידה.

פרשנות שלי: הכינוס הזה מסביר מדוע בשלושת הימים האחרונים לא התכנסה קבוצת שיתוף הפעולה לטווח ארוך AWG-LCA , זו שמנסה לכתוב את עקרונות ההסכם ארוך הטווח שיתקבל בסוף הועידה. יש קשר מן הסתם גם לרחש בין מדינות הדרום – אמיתי או מיוצר במכוון – כאילו המדינות העשירות מנהלות מסלול נפרד שבו הן מנסחות הסכם לטובתן (ענין 'הדלפת הטיוטא' מתחילת השבוע). אירוע כזה אמור להרגיע טענות כאלו, לפחות למראית עין.

זוית ישראלית: למיטב ידיעתי, השר ארדן עדיין לא בקופנהאגן. חברים אחרים במשלחת הרשמית כן. אשמח לשמוע מי ייצג את ישראל באירוע. הערכתי: צפויה שתיקה ישראלית מהורהרת, שכמו שכולנו יודעים נובעת מזה שלבחורינו ובחורותינו המצויינים אין הרבה מה לתרום לתהליך שמתנהל זה שנים בהיעדרם. אבל הנה הצעה:  ויתור יזום על זכות הדיבור לטובת מדינות אחרות, בתמורה למשהו? אולי התקבלות לאחת מקבוצות הקואליציה?

פגישות העבודה של שאר גופי הועידה: יעמדו מן הסתם בצל ההתייעצות רמת הדרג. יש כינוס של האסיפה הכללית של האמנה COP, שדנה בענינים ארגוניים ובשינויים לסעיף 17 של האמנה, שעוסק במעמדם של פרוטוקולים, כלומר של הסכמים משפטיים, שהאמנה מקבלת. זה חשוב כי שינויים בסעי הזה יקבעו את מעמדן המשפטי של החלטות הועידה הנוכחית. יש כינוס של האסיפה הכללית של המדינות החברות בפרוטוקול קיוטו CMP, להמשך הצעות לשינויים בפרוטוקול. הגוף המדעי טכני SABSTA נפגש לבחור בעלי תפקידים ולדבר על נושאים טכניים וכספיים שונים. כך גם הגוף לייעוץ על יישום SBI.

קואליציות המדינות: מפגשים שונים, לפני ואחרי הישיבה רמת הדרג של 15:00. קואליציות המדינות הפגיעות במיוחד (אפריקה, מדינות האיים הקטנות, המדינות הכי פחות מפותחות) קבעו להיפגש ב 18:00, כלומר מיד אחרי הישיבה רמת הדרג. (בקרת נזקים? תגובה דרומית הולמת?)

אשמח למידע לגבי מעמד ישראל. האם היא מצליחה להיחלץ מהמעמד שדודה נחמה עליה השלום היתה נוהגת לכנות 'מיישעל'ה (הקלף הבודד שלא מתחבר לכלום ברמי)?

מסיבות עיתונאים: שני בלוקבאסטרס היום. האחד – הפאנל הבינממשלתי לשינוי אקלים IPCC מכנס מסיבת עיתונאים ב 12 שתעסוק ב'דרך לדו"ח הבא'. לאור פרשת המיילים הגנובים מיחידת חקר הקלים באוניברסיטת איסט אנגליה, וההשעיה הזמנית של ראש היחידה פרופ' פיל ג'ונס, שערך ביחד עם קווין טרנברט את הפרק החשוב ביותר בדו"ח הקודם (2007), יהיה מעניין מאוד מי מדבר בשם ה IPCC ומה הוא אומר.

מסיבת עתונאים מסקרנת שניה: נשיא הועידה ב 18:30, מיד אחרי תום הישיבה רמת הדרג של השרים וראשי המשלחות. ניחוש שלי: המסיבה הזו לא תתחיל בזמן המיועד. וגם: נשיא הועידה יעסוק בלוליינות של לחדש מבלי

אירועי צד: 29 אירועי צד. נוכחות מוגברת של אוניברסיטאות וגופי מחקר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: