ראשי > היום בקופנהאגן > מה צפוי היום בועידה? יום ששי 11 דצמבר

מה צפוי היום בועידה? יום ששי 11 דצמבר

ראשית, המוטו היומי של הומו קומבוסטאנס: 'אינני יודע מה יהיה היום בקופנהאגן, וגם סיפור העטלפים של דורון קרמר לא ממש ברור לי. רק דבר בטוח: ג'יימס וואט עוד ישלם על מעשיו. שניהם'.

כדאי לראות גם את שני הפוסטים האחרים שעלו הבוקר המאובן הישראלי הראשון וכן המאובן היומי בקופנהאגן.

ועכשיו לקופנהאגן. מזג האויר שם, למי שרק עכשיו קמים מהמיטה, מעונן וקר (מקסימום: 4, ןעם אפקט הרוח הקלה אך הקרה בערך מינוס אחד). אז להתלבש היטב ויאללה לעבודה. יש לכם את כדור הארץ האחרון שנשאר לנו להציל.

תכנית העבודה להיום כאן. ראשית ח"ח למארגנים שהעלו אותה לאתר מוקדם בבוקר ולא אחרי ארוחת בוקר כמו בימים הראשונים. מצב סדרי היום של קבוצות העבודה השונות מופיע בעמודים 8-14 של הקובץ.

כדאי לשים לב שקבוצת האד הוק לשיתוף פעולה לטווח ארוך במסגרת האמנה, AWG-LCA כלומר הנציגים שמנסים לכתוב ביחד את הצעת ההחלטה הסופית של הועידה, לא מתכנסים היום זה היום השלישי ברציפות. גם לא בקבוצות קשר (contact groups). זה מעניין.  בואו נקווה שהם לא נרדמו ולא מבלים בגני הטיבולי. הכי סביר: פעילות קדחתנית מאחורי הקלעים. עבודה מול ההירארכיה הבכירה במדינות האם. עברו הימים שבועידות האקלים מסתובים כמה פקידים זוטרים שדוחפים ניירות שלא מעניינים אף פוליטיקאי. אנחנו מתקרבים למאני טיים, וכל משפט במסמך שתציע קבוצת העבודה הזו לאסיפה הכללית יכול להיות שווה מיליארדים. אז צריך לעדכן ולדווח ולהתייעץ עם הדרגים בבית – כולל ראשי המדינות. אז זה לוקח זמן.

שאר גופי הועידה כן נפשים הבוקר, אבל כדאי לשים לב שהכל מתרחש תחת הכותרת של מפגשים בלתי פורמאלים. פחות פרוטוקול, יותר מהות?

מעניינים במיוחד שני הדיונים שיהיו במסגרת ועידת המדינות החברות בפרוטוקול קיוטו CMP. ב 11:30 הם נפגשים במסגרת קבוצת עבודה אד-הוק (AWG-KP) שתדון במשמעויות של הדיון המרתק בקרן ההסתגלות, זה שהתחיל שלשום והמשיך אתמול ושעליו דיווחתי כאן. זה מהותי כי שם סיפור הכסף הגדול שיעבור (או לא) ממדינות הצפון לדרום. כדאי לעקוב.

מבין הגופים האחרים, יש פעילות לא פורמאלית בקבוצות העבודה שמתחזקות ומשכללות את פרוטוקול קיוטו, הגוף שעוסק בייעוץ מדעי וטכני SBSTA והגוף שעוסק ביישום SBI.

קואליציות המדינות:

יש היום פעילות מואצת, לאורך כל היום, של קואליציות שונות של מדינות. כמעט 20 מפגשים כאלה. חלק מן הגופים קבעו לעצמם שני מועדים – אחד בבוקר, אדחד בסוף היום. ישראל עדיין, כמו שדודתי נחמה היתה אומרת, במעמד של 'מיישעל'ה' – הקלף הבודד שלא מתחבר לאף סדרה ברמי.

כדאי גם לשים לב לכמה קואליציות שמתכנסות היום ושלא פעלו בימים הקודמים. למשל מדינות האוקינוס השקט (סמואה מובילה שם), ומדיות היערות הטרופיים.

מסיבות עיתונאים:

כמה דברים מעניינים בחדרי מסיבות העתונאים – יש למעלה מ 40 כאלו. המעניינות שצדו לי את העין הבוקר: מתקפה סינית החל מ 3 אחה"צ – סגן שר החוץ, ומיד אחר כך המשלחת הסינית כולה באולם אחד, ובמקביל סמנכ"ל משרד החוץ הסיני בחדר אחר. הבנק העולמי חושף תכנית חדשה בשם 'שותפות הםחמן' בשעה 4. ב 4:30 מסיבת עיתונאים של הארגון האקטיביסטי org.350. מסיבת העתנואים היומית של המשלחת האמריקנית ב 5 תמיד מעננינת, וב 7:30 בערב יחשפו מדינות האיים הקטנות את הצעת ההחלטה שהן מקדמות.

אירועי צד:

יש היום 38 אירועי צד. שלושה נראים מעניינים במיוחד. חברת הביטוח הגדולה Munich reמקיימים אירוע ב 13:40 שעוסק באתגרי הביטוח במדינות העניות ביותר בעולם השלישי, לאור הסכנות הכרוכות בשינוי אקלים. ארגוני הילידים של האמזונס COICA מקיימים אירוע ב 14:45 שיעסוק בתכנית הצלת היערות  REDD בדגש קיימות לעמי האזור. וב 4:30 אירוע שמן הסתם ימשוך הרבה תשומת לב: מרכז האדלי ליוי אקלימי, שהוא השירות המטאורולוגי הבריטי, יקיים אירוע על הצד המדעי של משבר האקלם. המרכז עובד בצמידות ליחידת האקלים באוניברסיטה של איסט אנגליה, ששרת האינטרנט שלו נפרץ לפני שבועיים. אירוע שיסגור קופות.

  1. 12/12/2009 ב- 00:02

    מה דעתך על ה"שערוריה" מהקטנה שפרצה בעקבות התכתבויות בין מדענים שציינו ששינו נתונים במהלך מחקר ההתחממות הגלובלית?

    • 12/12/2009 ב- 23:42

      כתבתי כמה דברים ע הענין בפוסטים שעלו בימים האחרונים של נובמבר וראשית דצמבר

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: