ראשי > ועידת קופנהאגן, מורה נבוכים לקופנהאגן חלק שני > מורה נבוכים לקופנהאגן חלק ב'

מורה נבוכים לקופנהאגן חלק ב'

לצד הכינוס העיקרי, שארבעת קבוצות העבודה העיקריות שלו תוארו במורה נבוכים לקופנהאגן חלק א', פועלים במהלך ועידת האקלים שני סוגי פורומים נוספים.

סוג אחד של פורומים הוא דיונים והתייעצויות של קואליציות מדינות. חלק הן קואליציות על בסיס איזורי, רובן על בסיס חשיפה דומה לאיומים ספציפיים הכרוכים בשינוי האקלים. חלקן הן קואליציות מדינוץ ותיקות שהוקמו עוד לפני אמנת האקלים והן מגייסות את מוסדותיהן כדי לזהות אינטרסים משותפים לפעולה מתואמת בתחום האקלים. שמות הקואליציות הללו מלמדים בדרך כלל על מהותן. הנה רשימה חלקית:

הקבוצה האפריקאית, איחוד מדינות האיים הקטנות, קבוצת 77 וסין (גוש שנקרא פעם המדינות הבלתי מזדהות, שנוצר בשנות הששים, והיום מייצג מדינות ברמות פיתוח בינוניות ונמוכות, שמספרן מגיע לכ 125), קבוצת מטריה (למדינות שאינן חברות בקואליציות אחרות),

קבוצת היושרה הסביבתית (שוויץ, דרום קוריאה, ועוד אחת או שתיים. ישראל גיששה אפשרות של חבירה אליהן, כנראה בלי הצלחה), קואליצית מדינות היער הטרופי, קבוצת מדינות מזרח אירופה, המדינות הכי פחות מפותחות (49 המדינות העניות בעולם), קבוצת מדינות אמריקה הלטינית והקריבים, קבוצת המדינות יצרניות הנפט (OPEC) ביחד עם קבוצת המדינות הערביות מייצאות הנפט (OAPEC),  הליגה הערבית ועוד.

במהלך הועדה מתכנסות הקואליציות הללו להתיעצויות ותיאום עמדות. מועדי ההתכנסויות ומיקומם מופיעים בלוח הזמנים היומי. בדרך כלל הן סגורות בפני מי שאינם נציגי מדינות חברות באותה קואליציה.

נכון לתחילת ועידת קופנהאגן ישראל עדיין מחפשת לעצמה קבוצת התיחסות כזו. העובדה שעדיין אין לה כזו מעידה כאלף עדים על אדישות משרד החוץ לדורותיו לשאלת האקלים. עד לאחרונה הטיפול בתחום האקלים במשרד החוץ היה באחריות תת מחלקה קטנטנה שענינה ארגונים המסונפים לאו"ם. למיטב הידוע לא העסיקה המחלקה הזו מעולם ייעוץ מקצועי משמעותי בתחום האקלים.

סוג שני של ארגונים שנוכחים בועידה ומתכנסים במהלכה הם ארגונים משקיפים. נציגיהם יכולים להיכנס לחלק מן הדיונים, וגם לקבל את זכות הדיבור ולשאת דברים, אך לא להשתתף בהצבעות. רובם הם ארגוני-על נושאיים, כפי שמעידים עליהם שמותיהם. הנה רשימה חלקית:

קואליצית ארגוני נוער לא ממשלתיים (YOUNGO), הארגון העולמי של עיריות ושלטון מקומי (LGMA), ארגוני קבוצות ילידיות (IPOs), איגודים מקצועיים לא ממשלתים (TUNGOs),  ארגוני מסחר ותעשייה לא ממשלתיים (BINGOs),  ארגוני מחקר עצמאיים ולא ממשלתיים (RINGOs),  ,ארגוני נשים ומגדר, ארגוני , חקלאים לא ממשלתיים.

ארגונים כאלה יכולים לארגן אסיפות הסברה לנציגיהם בועידה, התייעצויות, ישיבות עבודה עם נציגי מדינות, מסיבות עיתונאים ומפגשים עם פעילים מרכזיים בועידה. ההתועדויות שלהם מוזכרות בסדר היום של הועידה, וחלקן פתוחות לציבור באי הועידה.

בנוסף משמשת הועידה הזדמנות לכמה מגופי האו"ם שתחומי ענינם קשורים במשבר האקלים להתכנס, לתאם עמדות ולהתעדכן.

לצד כל אלה, ועדיין כחלק מן הכינוס המרכזי, יש בכל יום כמה עשרות 'אירועי צד'. אלה יכולים להיות מאורגנים בידי אחת המדינות המשתתפות שמבקשת להצג לציבור צירי הועידה המעוניין בכך נושא או נשואים מסויימים, או בידי ארגון לא ממשלתי דוגמת הארגון המטאורולוגי הבינלאומי, גרינפיס , ארגוני חקלאות ועוד. רובם מאורגנים בצורת פאנל עם שלושה או ארבעה דוברים, ונמשכים בין שעה לשעה וחצי. האחריות לתכניהם היא על הגורם המארגן, שקיבל את הקצבת הזמן והמיקום מידי מזכירות הועידה כמה חדשים מראש.

על כינוסי הגופים הלא ממשלתיים, שנערכים בקופנאגן במהלך ימי הועידה העיקרית, בהזדמנות אחרת.

 

  1. 22/11/2012 ב- 14:52

    מרנין, אני משה ואני גר בארץ ישראל.
    מלבד זאת, משבר האקלים צריך לקבל ייעוץ ופיתוח ארגוני כבר עכשיו, כדי לראות לאן פני העולם מובאות, ובעזרת האו"ם להתחיל להכתיב כללים חדשים למשחק של הארצות ברחבי תבל.
    אל לנו להזניח את המשבר, החשיבות פה היא רבה והעתיד של ילדנו הוא שחשוב.

  1. 09/12/2009 ב- 19:12

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: