ראשי > היום בקופנהאגן, ועידת קופנהאגן > ועידת קופנהאגן: מורה נבוכים חלק א'

ועידת קופנהאגן: מורה נבוכים חלק א'

חברות וחברים, הגיע הזמן לרדת לרזולוציות מפורטות יותר.

עם פרוץ ועידת האקלים בקופנהאגן, ולבקשת רבים – כולל חברים מן האקדמיה והתקשורת – אני עושה קצת סדר לגבי מבנה הועידה. הגופים שפעילים בה, תפקידיהם, והתנהלותם במשך ימי הועידה. מי שבאמת מתעניין יכול אגב לבדוק כל בוקר את סדר היום. זה של היום, 8 בדצמבר 2009 נמצא כאן (חלק ראשון) וכאן (חלק שני).  אני מתכוון להעלות פוסט כל בוקר ובו סקירה תמציתית של תכנית העבודה לאותו יום. אנסה להצביע על אירועים מיוחדים שאליהם כדאי לשים לב. ובכל ערב אעלה פוסט על המאובן היומי.

תזכורת: הועידה מתכנסת במסגרת אמנת האקלים של האו"ם שנחתמה ב 1994. היא כוללת, פורמאלית, שתי התכנסויות. הראשונה היא הועידה ה 15 של המדינות החברות באמנת האקלים, באנגלית: Conference of the Parties 15  ובקיצור COP15. (כן, ה cop הוא לא קיצור של קופנהאגן!). השניה היא הכינוס החמישי של המדינות החברות בפרוטוקול קיוטו, שנקרא  בהתאם CMP5. פרוטוקול קיוטו, למי ששכח, הוא ההישג המהותי העיקרי של אמנת האקלים עד כה. הוא נחתם ב 1997, אושרר מאז בידי מרבית המדינות (חוץ מארה"ב ועוד כמה), ולמרות מגבלותיו הוא בתוקף עד 2012 כהסכם הבינלאומי הגלובלי העיקרי לצמצום פליטות.

לכל אחד משני הגופים הללו יש אסיפה כללית, אבל השתיים מתנהלות בדרך כלל ביחד, או זו אחרי זו. אולם ענק, שורות ארוכות של שולחנות, לכל מדינה שולחן עם מקום לכמה נציגים. הכל מחווט עם מיקרופונים ועמדות מחשב. 192 משלחות. מאות רבות של משתתפים. ההתנהלות פורמאלית, אטית מאוד ומנומסת, על פי כללי הפרוטוקול של האו"ם. עסק מנומנם ומייגע בדרך כלל, עד שמגיעים לרגעי ההכרעה. אז זו דרמה בשידור חי.

האסיפות הכלליות מתכנסות לכינוס פתיחה (כמה סינקים מופיעים במהדורות החדשות) וכמובן כינוס סיום שבו מאושרות ההחלטות הפורמאליות המרכזיות. זו של קופנהאגן מתוכננת לשבת ה 19 בדצמבר, ובה ככל הנראה יופיע ברק אובמה. בנוסף לפתיחה והנעילה יהיו עוד כינוסים של האסיםות הכלליות, לבחירות בעלי תפקידים, לשמעת הדיווחים מקבוצות העבודה ועוד.

עיקר מה שקורה בין הפתיחה לסיום עם זאת, זה התכנסויות של קבוצות העבודה שהוקמו במהלך השנים על ידי האסיפות הכלליות. יש ארבע קבוצות עבודה עיקריות, שתפקידן חיזוק האמנה וקידום המנגנונים שהיא מקימה כדי לקדם את מטרותיה. במקרה זה המטרות הן מעקב אחר מצב האקלים, ריסונו, והתארגנות מתאימה להסתגלות למצב החדש שהוא יוצר, זה שאני מכנה המצב האקלימי הפוסט נורמלי, ובראשי תיבות מאפ"ן.

שתיים מקבוצות העבודה הן טכניות במהותן, ושתיים יותר פוליטיות. שתי הטכניות הן:

א) הגוף המייעץ לאמנה בענינים מדעיים וטכניים, באנגלית Subsidiary Body for Scientific and Technological Advice   ובראשי תיבות SBSTA.

ב) הגוף שתפקידו יישום האמנה וכלי העבודה שלו, שנקרא באנגלית Subsidiary Body for Implementation ובראשי תיבות SBI. שני הגופים הללו הוקמו סמוך לזמן חתימת האמנה באמצע שנות התשעים, ובקופנהאגן זו תהיה הפעם ה 31 שהם נפגשים. מה שמעיד שהם גופים פעילים עם חיים אינטנסיביים גם בין הועידות השנתיות הגדולות.

שתי קבוצות העבודה הנותרות הן פוליטיות במהותן, ומעמדן במסגרת האמנה הוא של קבוצות לא פורמאליות או קבוצות אד-הוק. זה מאפשר להן קלות תנועה יחסית מבחינת הפרוצדורה, ועבודה פוליטית יותר אפקטיבית.

אחת נקראת קבוצת עבודה אד-הוק לקידום התחייבויות נוספות של המדינות הנכללות בנספח 1 של פרוטוקול קיוטו, באנגלית Ad Hoc Working Group on Further Commitments for Annex I Parties under the Kyoto Protocol ובראשי תיבות AWG-KP. זו התארגנות של כ 40 המדינות המפותחות שלקחו על עצמן להפחית פליטות במסגרת פרוטוקול קיוטו, ונציגיהן נפגשים מפעם לפעם כדי לבדוק איך להעמיק את מחויבויותיהן. בקופנהאגן הן ייפגשו בפעם העשירית.

קבוצת האד-הוק השניה היא המעניינת ביותר. היא נקראת קבוצת עבודה אד הוק לשיתוף פעולה ארוך טווח במסגרת אמנת האקלים, באנגלית Ad Hoc Working Group on Long-term Cooperative Action under the Convention ובראשי תיבות AWG-LCA. במסגרת הזו מתנהל המשא ומתן בין כל המדינות באמנה (כולל אלו שלא אישררו את פרוטוקול קיוטו כמו ארה"ב) על המשך הדרך – אם תרצו על עתיד האטמוספירה.

קבוצת העבודה הזו הוקמה זמן לפני הכינוס בבאלי ב 2007, והיא שעיצבה את המסמך הידוע כמפת הדרכים של באלי, זה שאושר באפן דרמטי באסיפה הכללית שנעלה את הכינוס ההוא. בקופנהאגן היא תתכנס בפעם השמינית. החדשות הטובות הן שמסדר יום הועידה ברור שהקבוצה הזו עומדת לעבוד בקופנהאגן באינטנסיביות. יש לקוות שלפחות חלק מנציגי המדינות שיגיעו לישיבות שלה כבר מצויידים בהנחיות ברורות מהדרגים הפוליטיים שלהם עד כמה להתקדם, מה להציע ואיפה עוברים הקווים האדומים. אבל מאחר ומדובר בקבוצה שמנהלת משא ומתן פוליטי, קשה לצפות את תוצאות עבודתה.

כמי שהיה נוכח בישיבות הפורום הזה בבאלי אני יכול להעיד שהחברים הללו עובדים ברצינות. הדיונים מתמקדים בטקסטים, שבשלבים הראשונים שלהם נקראים נון-פייפרס, ולקראת הימים האחרונים של הועידה הולכים ומגובשים למסמך פוליטי עם החלטות אופרטיביות – ככל שההסכמה מאפשרת. זה המסמך שעובר לדרג הפוליטי – שרי חוץ וראשי מדינות – ושם נרקחת ממנו העסקה הבינלאומית הסופית. עיון באתר האינטרנט של הקבוצה מראה שעל שולחנה מונחים כעת גרסאות של פרקי המסמך שהושגו בפגישותיה בשנה האחרונה. והעבודה היומיומית במהלך הועידה תתמקד כאמור בניסוח. מקרינים נוסח של סעיפים בפרק מסויים במסמך, לעתים עם כמה אופציות שהוצעו בידי מדינות שונות או קבוצות מדינות (האיחוד האירופי, המתפתחות, הכי פחות מפותחות, התארגנויות איזוריות וכו'). מי שמקבל רשות דיבור מתייחס ספציפית למלים ומשפטים. עתיד האטמוספירה כטקסט.  מעניין לראות אגב שתהליך הניסוח נראה על פניו משפטני, אבל רוב המדינות מקפידות – בצדק רב לדעתי – שלא להיות מיוצגות שם על ידי משפטנים. העגה המשפטית נוטה להסתיר את המהות, ולכן נכון יותר שההתנצחות הלשונית תיעשה בין אנשים שמתמצאים בחומר המדעי והפוליטי הקשור למשבר האקלים.

זה נותן מושג על קצב העבודה, אבל משאיר גם הרבה דברים כחלונות ריקים, שיתמלאו מן הסתם ככל שיתקרב מועד כנס הנעילה ביום ששי ה 18 בדצמבר. אם כי איש לא יופתע אם הדברים ייגררו גם אל תוך שבת וראשון.

בשולי הכינוס, בדרך כלל באותו מרכז כנסים, מתרחשות התכנסויות נוספות של נציגי מדינות וגופי או"ם, ארגונים במעמד משקיפים ועוד. עליהן אפשר לראות כאן במורה נבוכים לקופנהאגן חלק ב'.

ובמקומות אחרים בקופהאגן, בו זמנית, קרנבל התכנסויות של גופי החברה האזרחית. ארגוני סביבה, ארגוני חברה, גופי מחקר, גופי ייעוץ למדיניות, חברות מסחריות, נציגי גופים פיננסיים. בקיצור, כל מי שיש לו משהו להגיד על האקלים יהיה שם, במאות פאנלים מקבילים. המון כח אינטלקטואלי, הרבה ידע, הזדמנויות אין ספור ללמוד על פריצות הדרך טכנולוגיות, כלכליות, חברתיות, מנהליות ואחרות שקשורות למאבק למען עתיד האקלים. נציגים רבים של המדינות מגיעים לשם ללמוד. גם עליהם אכתוב בהמשך השבוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: