ההר של קופנהאגן

דנמרק ארץ שטוחה, אבל לצירי ועידת האקלים של האו"ם ממתין בקופנהאגן הר תלול להעפיל בו. משימתם: הסכם גלובלי להפחתת פליטת גזי חממה שיעזור למין האנושי – הומו סאפיינס קומבוסטנס אני קורא לו – להציל את עצמו משינוי אקלים. קומבוסטנס פירושו 'שורף' – שם שמשקף שהסמטה הדחוסה, העשנה, המתחממת והמסוכנת שבה אנו חיים כיום היא תולדה של השינוי הדרמטי בהרגלי השריפה שלנו. מאז המהפיכה התעשייתית אנו מבעירים כמויות עתק של דלק מחצבי (פחם, נפט וגז), דוחסים לאטמוספירה מיליארדי טונות של פחמן דו חמצני (כן, גם גזים מודדים לפי משקל), מגבירים את אפקט החממה ומחממי את הכדור שבו אנו חיים.

כדור הארץ ישרוד גם אם שינוי האקלים הנוכחי יהיה מהיר וקיצוני יותר מכל מה ששיערנו. מה שמוטל בספק הוא הישרדות הציבליזציה שלנו בצורתה הנוכחית. אם ההתחממות הגלובלית לא תאט בקרוב עלולים להיכנס לפעולה מנגנוני היזון חוזר שיסחררו את המשבר מהר יותר קדימה. במקרה כזה אוכלוסיות רבות יאחרו את המועד. הן לא יוכלו להתארגן בזמן כדי לקדם פני רעות שכמה מהן, לצערנו, אנו כבר מכירים. משבר האקלים יגרור מידבור מתרחב, כשל בייצור מזון ומצוקת מים למליארדים. ערי חוף וחבלים חקלאיים עלולים להיות מוצפים מי ים גואים בגלל התמוטטות מדפי הקרח בגרינלנד ובאנטרקטיקה. התדירות והעצמה של סופות טרופיות ומגיפות תגבר, ויהיה אבדן מינים ביולוגי דרמטי. אם כמה מן התהליכים הללו (שכולם כאמור כבר התחילו כבר) יתפתחו בקצב ובעוצמה רבים, בעתיד עוד נסתכל אל העידן הנוכחי בגעגוע. ההווה המשגשג, זה שאנו לוקחים כיום כמובן מאליו, עוד ייראה לנו כתור זהב אבוד.

אם זה מה שעל הפרק בקופנהאגן, מה ייחשב כהצלחה שם ומה ככישלון?

הסכם גלובלי אפקטיבי יצטרך לספק פתרונות לשני אתגרים עיקריים: ריסון ההתחממות, וההסתגלות אליה. ריסון ההתחממות ישפיע רק בטווח הבינוני, כלומר בעוד עשור או שניים, והוא מחייב צמצום פליטות לאטמוספירה. לצורך כך יש לנקוט שלושה צעדים, שגם קשורים ביניהם. הראשון הוא השגת הסכמה בינלאומית רחבה על מכסה הולכת ופוחתת של פליטה גלובלית. כיום נפלטים לאטמוספירה כ 27 מיליארד טון פחמן דו חמצני בכל שנה. הכמות הזו צריכה לרדת בהדרגה ולהתייצב עד אמצע המאה על כ 5 מיליארד טונות בשנה. האמצעי השני הוא חלוקה בינלאומית הוגנת של נטל הצמצום (או של הזכות לפלוט, שהיא הצד השני של אותה מטבע). זו מטבע יקרה מאוד, ולכן מתנהל ויכוח רב שנים בין מדינות הצפון השבעות למדינות הדרום הפגיעות על אחריותן ההיסטורית של המדינות המתועשות למשבר, ועל החלק היחסי שהן צריכות לכסות בחשבון התיקונים. הויכוח הזה אגב הוא המכשול הקשוח ביותר במעלה ההר של קופנהאגן. האמצעי השלישי הוא מנגנוני אכיפה ברורים, שקופים ואפקטיביים של ההסכם שיושג, כולל סנקציות אמיתיות כנגד מדינות וסקטורים שיחרגו מן המכסה שהוקצבה להן. בדיוק מה שנעדר מפרוטוקול קיוטו, שהתבסס על הפחתה וולונטארית ולכן נכשל.

האתגר השני הוא כאמור שיפור היכולת להסתגל למה שאני מכנה המצב האקלימי הפוסט נורמלי (מאפ"ן בראשי תיבות). זו משימה לטווח המיידי שיש לה רק פתרון אחד: נכונות של המדינות הצפוניות לתת תמיכה כספית וטכנולוגית נדיבה למדינות הדרום כדי לעזור להן לעבות תשתיות אזרחיות ולהתחזק טכנולוגית לקראת מה שצפוי.

אין סיכוי שבקופנהאגן יחתמו על 'הסכם משפטי', כלומר על פרוטוקול טכני חדש. הסכם כזה צריך לכלול רשימות מפורטות של מדינות, כל אחת עם אחוזי הצמצום ותאריכי היעד וקטלוגים מורכבים של זכויות וחובות – דבר דבור על אופניו. זה לא יושג בתוך שבועיים. במקום זה עשוי להתגבש מה שכבר נהוג לכנות 'הסכם פוליטי'. זה יכלול (א) עקרונות ברורים לצמצום הפליטה הגלובלית, אולי אפילו עם מכסה מספרית יורדת ותאריכי יעד. (ב) מפתח כללי של סוג המחוייבות שתושת על  קבוצות המדינות העיקריות (המפותחות, המתפתחות, והכי פחות מפותחות), אך בלי ציון הכמויות הספציפיות ולוחות הזמנים של כל מדינה. (ג) איתות ברור על המרחק שמוכנה ללכת הקהילה העולמית בתחום האכיפה. (ד) איתות דומה על גובה התמיכה הכלכלית מן הצפון לדרום כדי לעזור בהסתגלות. הסכם פוליטי שיכסה היטב את התחומים הללו, ויצטרך כמובן להיות מגובה בתוך כמה חודשים בפרוטוקול משפטי בהיר ומפורט, ייחשב כהצלחה גדולה. הגיבורות, אם יהיה הסכם כזה בקופנהאגן, יהיו ארה"ב וסין, אשר פולטות ביחד יותר מ 40% מהפליטה העולמית, ואיתן אולי גם הודו, ברזיל והאיחוד האירופי.

ברק אובמה כבר דחה את הופעתו בקופנהאגן ליום הועידה האחרון, כלומר ל'קווטש' הסופי במשא ומתן, ואולי גם לגזירת הסרט. מה שאומר שהבמה להצגת השיא הולכת ונבנית. עכשיו צריך רק לוודא שצוות הכותבים – האנשים והנשים בקופנהאגן, שעליהם אנו שמים היום את יהבנו – מגיע להסכמה נרחבת על עלילת המחזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: