הודעה לעתונות: שימוש במכוניות חשמליות בישראל יגביר פליטות גזי חממה

לקוראי הבלוג שלום,

אתמול הייתם שותפים כאן לפרסום ראשון של ממצאים שהעליתי בנושא (אי) התאמת המכונית החשמלית לרשת החשמל בישראל. פרסמתי בנושא זה אתמול פוסט אחד מפורט יותר ואחריו פוסט שני קצר יותר, והנושא עלה גם ב'ירוק' של y-net.

הופתעתי מכמות התגובות והדיון שהנושא עורר. האמת, טוב לדעת שההתמודדות עם משבר האקלים מעסיקה כל כך הרבה אנשים עם כזו רמת ענין ומעורבות.

מכל מקום, כדי להבהיר את עמדתי גם בפני מי שלא ירצו או לא יוכלו להתעמק בפרטים שפורטו אתמול, הוצאתי מוקדם יותר היום הודעה לעתונות בנושא. ההודעה הוצאה בידי 'שרון שחף תקשורת', ואני מביא אותה כאן כלשונה גם לידיעתכם.

מקווה להמשך תקשורת פוריה, כאן בבלוג ובצנורות אחרים.

דני

להלן נוסח ההודעה:

הודעה לעתונות

תחקיר: שימוש במכוניות חשמליות בישראל יגביר פליטות גזי חממה במקום להפחיתן.

ת"א, 16 נובמבר 2009

תחקיר חדש מוכיח שהיות ורשת החשמל בישראל מתבססת בעיקר על שריפת פחם, השימוש בישראל במכוניות חשמליות (שמצבריהן נטענים בחשמל מן הרשת), יגרום לפליטת CO2 בשיעור גבוה משמעותית מכמות הפליטות שיפיקו מכוניות היברידיות וקונבנציונאליות. בהשוואה לדגמי 2010 של מכוניות היברידיות, ההפרש ברמות הפליטה עשוי להגיע עד למעלה מ 90% לרעת המכונית החשמלית. בהשוואה למכוניות עם מנוע בנזין רגיל  משנת הדגם 2010 עלול ההפרש ברמות הפליטה להיות כ 40% לרעת המכונית החשמלית.

עיקרי התחקיר, שנעשה בידי פרופ' דני רבינוביץ מאוניברסיטת תל-אביב, המתמחה בהיבטים החברתיים, כלכליים ופוליטיים של משבר האקלים, פורסמו אתמול לראשונה באתר האינטרנט 'הומו קומבוסטנס', וכבר מעוררים ענין רב בקהילה הסביבתית, במשק האנרגיה, בעולם הרכב ובין גורמים בקהילה העסקית.

התחקיר מתבסס על נתונים שנלקחו מתוך אתר האינטרנט של חברת 'בטר פלייס' , אשר קבעה את ישראל כמדינה הראשונה שבה היא תשווק את המכונית החשמלית שהיא מפתחת בשיתוף 'רנו'. על פי נתוני 'בטר פלייס', תכולת מצבר המכונית החשמלית (24 קווט"ש) וטווח הנסיעה שהוא יאפשר (160 קילומטרים) מלמדים שמכונית כזו שתסע למשל 18,000 קילומטר בשנה, תצרוך לשם כך מרשת החשמל כ 2700 קווט"ש. ייצור כמות כזו ברשת החשמל של ישראל, המתבססת כאמור בעיקר על פחם, כרוך כיום בפליטה לאטמוספירה של קרוב ל 3.4 טונות CO2. בחישוב לקילומטר נסיעה מדובר בפליטה של למעלה מ 180 גרם CO2 – נתון גבוה בלמעלה מ 40% מן הפליטה הצפויה של הדגם החסכוני של רנו מגאן 2010, שתהיה למטה מ 140 גרם CO2 לקילומטר. בהשוואה לרמות הפליטה של מכוניות היברידיות מתקדמות, שחלקן יפלטו פחות מ 90 גרםCO2    לקילומטר, הפער גדול אף יותר.

ב 2008 החלה 'בטר פלייס' להקים תחנות הטענת מצברים בחניונים, בתחנות רכבת ובאתרים אחרים ברחבי ישראל, והיא מקווה להתחיל למכור את המכונית בארץ ב 2011 . ככל הידוע היא החברה היחידה שעוסקת בהכנת תשתית שתאפשר למכוניות חשמליות לנוע בכבישי הארץ, והיחידה המתעתדת לשווק מכוניות חשמליות בישראל.

פרופ' רבינוביץ, הנמצא בימים אלה בשבתון בחו"ל, אמר: 'הנתונים הללו, שהם ראשוניים, הפתיעו גם אותי. הם לא סופיים: יש לשקלל כמה גורמים מסדר גודל שני, כגון חשמל שמתבזבז בתהליכי הובלת הפחם לתחנות הכח, בתהליכי השנאות, האיחסון וההובלה אחרי שלב הייצור, פליטות CO2 שנוצרות בתהליך זיקוק הנפט, פליטות הכרוכות בתהליכי גריטת המצברים והמכוניות בסוף דרכן ועוד. אך אלה לא ישנו את התמונה הכללית, שאינה מבשרת טובות לשימוש במכונית החשמלית בישראל".

"למרות המגמה המוצהרת של משק האנרגיה להקטין את השימוש בפחם ולהגביר שימוש בגז טבעי ובמקורות מתחדשים (אנרגית רוח, אנרגיה סולארית ועוד)" אמר פרופ' רבינוביץ, "לא צפויים נתוני הפליטה מייצור חשמל בישראל להשתנות משמעותית בעשורים הקרובים. עם כל הרצון הטוב, קצב השינוי ברשת החשמל של ישראל יהיה אטי. עד שנת 2030, וככל הנראה גם לאחר מכן, תמשיך הרשת לפלוט CO2 ברמה שתגרום למכוניות חשמליות שנוסעות בישראל לתרום להתחממות כדור הארץ ולא לצמצמה".

פרופ' רבינוביץ הוסיף: '"חשוב להבהיר שהמכונית החשמלית כשלעצמה איננה רעיון רע. במשקי חשמל מסויימים, שרמת פליטת ה CO2 שלהם נמוכה, היא דווקא תתרום למאבק בהתחממות כדור הארץ, שהוא בעיני האתגר החשוב ביותר העומד בפני האנושות במאה הנוכחית. מה שתמוה הוא הבחירה דווקא בישראל – מדינה עם רשת ייצור חשמל מזהמת יחסית – כספינת הדגל של פרויקט המכונית החשמלית. היזמה להוציא פרויקט כזה לדרך דווקא בישראל מטילה צל על השיקול הסביבתי של 'בטר פלייס'. היא גם מעלה ספקות באשר לכושר השיפוט של הגורמים בהנהגת המדינה שעודדו את המיזם ב 2007 וממשיכים לתמוך בו גם היום".

סוף הודעה לעתונות

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: