עם הבחירה תובע מן הקהילה הבינלאומית זכויות יתר. למה? ככה!

יש הסכמה רחבה בעולם שכדי להציל את האטמוספירה – ואיתה את הציביליזציה האנושית הנוכחית – יש לקצץ מיד, ובאופן דרסטי, את קצב פליטת הפחמן הדו-חמצני לאטמוספירה. זו משימה קיומית. המין האנושי צריך לגשת אליה ברוח של שיתוף פעולה, מתוך תחושת אחריות לדורות הבאים, ולבצעה ברצינות מלאה. הויכוח שמתנהל כיום בקהילה הבינלאומית, ערב הועידה הגורלית בקופנהאגן, הוא האם להסתפק ביעד קיצוץ עולמי, עד שנת 2050, של חמשים אחוז ביחס לכמות הפליטות שנפלטו בשנת 2000, או לכוון גבוה יותר.

אבל היום מתברר שמה שברור לקהילה הבינלאומית הוא כקליפת השום עבור ממשלת ישראל. שבוע אחרי שראש הממשלה כיוון גבוה עם נאום על הצורך הדחוף במאבק בהתחממות גלובלית, ורמז אולי על כוונה שלו לסוע לועידה בקופנהאגן, פירסם היום המשרד לאיכות הסביבה תקציר מדו"ח שהכינה עבורו חברה בריטית על מה צריכה ויכולה ישראל לעשות בתחום קיצוץ הפליטות. אם הדו"ח האומלל הזה יאומץ כתכנית הפעולה של ישראל, נהיה צפויים למבוכה רבתי. במקום לקצץ, מתריסה ישראל, היא רואה לנכון דווקא להגביר את הפליטות בכ 36% עד שנת 2030.

הדו"ח אינו אומר זאת במפורש. הוא משתמש בניסוחים מפותלים, מעורפלים, כאלה שצריך לקרוא שלוש פעמים כדי להבין ואז עוד פעמיים כדי להאמין. הנה ציטוט מתוך התקציר המופיע באתר המשרד לאיכות הסביבה. לא נגענו: "לפי עקומת הפחתת פליטות גזי החממה המופיעה בדוח, עולה כי פוטנציאל ההפחתה של ישראל הוא 45 מליון טון פחמן מדי שנה, החל משנת 2030. המשמעות שבמימוש מלוא הפוטנציאל, היא הפחתת פחמן ביחס של 64% מהגידול הצפוי בתרחיש "עסקים כרגיל" (העומד על 100% גידול בהיקף הפליטות ב-2030 ביחס ל-2005, מ-71 מליון טון פחמן ל-142 מליון טון ובהתאמה, לגידול של 36% ביחס להיקף הפליטות כיום)."
הבנתם? מה הבנתם? לא הבנתם! (ואולי זו בכלל היתה כוונת המנסח).

מכל מקום, הנה תרגום הפסקה לעברית: אנחנו נהיה טובים כל כך בהפחתה, ומצויינים כל כך בקיצוץ, ונהדרים כל כך במימוש הפוטנציאל שלנו, עד שב 2030 נפלוט 36% אחוז יותר מהפליטות ב 2005, שהיו גבוהות בכעשרה אחוז מן הפליטות בשנת 2000. הגויים מדברים על קיצוץ עמוק? שידברו. אנחנו הרי תמיד ידענו שהם קשי הבנה. בפליטות, כמו בתחומים אחרים, מה שחשוב זה לא מה שהם אומרים אלא מה שאנחנו עושים. אנחנו כבר נראה להם שאצלנו אין להם שום הנחות. בטח לא חמשים אחוז. עם ישראל חי, והנה ההוכחה: קפיצה מעל הפופיק של קרוב ל 50% בהשוואה לרמת הפליטות בשנת 2000, ושימות העולם.

מדיניות כזו תחסוך לנו אולי קצת כסף בטווח המיידי, אך תעלה – וזה בטוח – מאות מיליארדים בעוד עשרים שלושים שנה. בינתיים, אם נותרו בקהילה הבינלאומית מתי מעט שיש להם עוד קצת סימפטיה לישראל, היהירות האטומה שעיצבה את עיקרי הדו"ח שהתפרסם היום תוריד את מספרם פלאים.

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: