לקראת ועידת האקלים בקופנהאגן: צעד אירופי בכיוון הנכון

EU CLIMATE FUND: A STEP IN THE RIGHT DIRECTION

English below video frame

אי אפשר להגזים בחשיבות הועידה ה 15 של אמנת האקלים של האו"ם שתתכנס בקופנהאגן בין ה 7 ל 19 בדצמבר 2009. המטרה: הסכמה בינלאומית רחבה על צמצום דרמטי בפליטות גזי החממה החל מן ה 1 בינואר 2013.  הבעיה: צמצום דרמטי כזה מחייב הסכמה בין מדינות מפתח על הנטל הכלכלי שיפול על כל אחת מהן. וזה אינו דבר קל. יש ניגודי אינטרסים מהותיים בין מדינות באיזורים חמים וקרים, בין עשירות לעניות, בין מדינות תעשייתיות ותיקות למדינות המתפתחות, בין כאלו שהתשתיות הטכנולוגיות, הכלכליות והמנהליות שלהן יכולות לעמוד בשינויים שעומדים להתחולל לבין אלו שאינן ולא תהיינה ערוכות בזמן. וכמובן בין מדינות שיש להן מרבצים וזכיונות של דלק מחצבי לבין כאלו שאין להן.

הפערים הללו בלטו כבר בפרוטוקול קיוטו, שניסה להניע צמצום פליטות בתקופה שעד 31 בדצמבר 2012. 40 המדינות המתועשות לקחו על עצמן לשאוף לצמצם פליטות פחמן לכמות שתהיה נמוכה מרמת הפליטות שלהן בשנת 1990. המדינות האחרות התחייבו רק לעקוב אחר הפליטות שנוצרות בשטחיהן ולדווח עליהן כל שנה למזכירות ועידת האקלים של האו"ם. חלק מהמתועשות הצליחו לצמצם מעט את הפליטות. אחרות לא ניסו ברצינות מספקת או ניסו ונכשלו. ארצות הברית לא הסכימה אפילו עם העיקרון שגם עליה מוטלת החובה הזו. עד תחילת עידן אובמה היא הובילה קו נוקשה שגזר גזירה שווה בין מחוייבות המדינות המתועשות לבין מאמץ דומה של המדינות העניות.

בינתיים המשיך כמובן שעון אפקט החממה האטמוספרי לתקתק, ואיפשר לרווחים של התאגידים שפעילותם נטועה עמוק בכלכלת הפחמן לצמוח בלי הפרעה. החלטות כובלות על שינויים דרמטיים בתהליכי ייצור שיביאו להפחתת פליטות פחמן, כמו מעבר מהפקת אנרגיה מדלק מחצבי למקורות אנרגיה חלופית (אנרגית שמש, רוח, גאות ושפל וכיו"ב), שהיו מחייבות אותם להשקעות עתק ולצמצום משמעותי ברווחיהם לא התקבלו.

ברק אובמה, בניגוד לשלושת הנשיאים אשר קדמו לו, מוכיח מודעות גבוהה יותר לבעיה. ויתרון אחר שלו עשוי להיות מכריע: הוא, ככל הנראה עד כה, חף ממחוייבות פוליטית לתאגידי ענק שרווחיהם תלויים בכלכלת הפחמן. כן הוא יכול בקופנהאגן, אבל רק אחרי הפסגה שלו עם נשיא סין יו ג'ונטאו ב 16-17 נובמבר נדע אם זה אכן יקרה

בינתיים, האירופאים הולכים צעד קטן בכיוון הנכון אתמול, כשהם מסכמים על הקמת קרן להעברת כספים וטכנולוגיות ממדינות הצפון העשירות למדינות חצי הכדור הדרומי העניות. כמו שאפשר לראות בוידאו הבא. מעודד אבל רחוק מלהיות מכריע.

 

EU CLIMATE FUND: A STEP IN THE RIGHT DIRECTION

Gordon Brown's announcement yesterday of Europe's suggested deal for funding third world countries' climate related needs (clip above), could be a step in the right direction. But chances of success in Copenhagen still look dim. Obama's visit to Beijing in mid November, and the talks he holds with China's president on emmission reduction are the key. Is Obama independant enough of US corporate pressure to lead groundbreaking action in Beijing and Copenhagen?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: